LG Cookie 3G is a quite basic cellphone launched in 2010, with a small 2.8" display, a quite powerful CPU speeding at MHz and a 2 megapixels back-facing camera. We will get a better understanding of this device's wonders when we get into specific details.
LG decided to equip the LG Cookie 3G using a powerful processor speeding at megahertz and only 128 MB RAM. This cellphone comes with a 30,72 MB internal storage, which might be adequate for basic users knowing that it also has an external memory slot to store photos and videos and even some apps that can be installed in the external memory.
LG didn't seem to put much effort to reduce weight in this 3.26 ounces phone. The LG Cookie 3G isn't a very compact cellphone, considering it is 4.03" long,but it just holds a 2.8 inches screen.
This phone only features a 2 mega-pixels back-facing camera.
LG equipped this phone with an average 2.8" screen, and a 320 x 240 (QVGA) resolution, making everything look nice. Its screen uses TFT resistive technology, but it can't detect multi touch gestures.
The LG Cookie 3G provides wifi connection (although it can't share it with other devices acting as a mobile hotspot) and 3G fast connectivity, over HSDPA, UMTS and EDGE technologies. This phone works with a SIM card to use GSM services.
This phone comes with a small sized 900 mAh Li-Ion replaceable battery that provides this cellphone a quite short battery duration. According to LG, the LG Cookie 3G has a reported 296 hours stand by time and a 3.5 hs talk time.
LG Gram 15Z995 Laptop 15.6" IPS Ultra-Lightweight, (1920 x 1080), 10th Gen Intel Core i5 , 8GB RAM, 512GB SSD, Windows 10 Home, 17 Hour Battery, USB-C, HDMI, Headphone Input - Silver
Shop now
LG V40 ThinQ 64GB GSM Unlocked (AT&T/T-Mobile) 5-Camera Smartphone w/ 6.4 QHD+ Display - Aurora Black
Shop now
LG V60 ThinQ 5G LM-V600AM 128GB GSM Unlocked 6.8" P-OLED DisplayTriple 64MP+13MP+0.3MP Camera Phone Classy Blue
Shop now
LG 32UL500-W 32 Inch UHD (3840 x 2160) VA Display with AMD FreeSync, DCI-P3 95% Color Gamut and HDR 10 Compatibility, Silver/White, Silve/White
Shop now
LG 27UN850-W Ultrafine UHD (3840 x 2160) IPS Display, VESA DisplayHDR 400, sRGB 99% Color, USB-C with 60W Power Delivery, 3-Side Virtually Borderless Design, Height/Pivot/Tilt Adjustable Stand
Shop now
LG 27UK650-W 27†Inch UHD (3840 x 2160) IPS Display with HDR 10, sRGB 99% Color Gamut, AMD FreeSync Technology, 3-Side Virtually Borderless Design
Shop now
LG B470 3G Flip Phone GSM Unlocked Bluetooth Camera (at&t) World Phone (NOT CDMA Carriers like Verizon Sprint Boost Mobile Virgin)
Shop now
LG Prime 2 (16GB) 5.45" FullVision HD+ Display, 3,000 mAh All Day Battery, 4G LTE GSM AT&T Unlocked for All GSM Carriers - LM-X320AA (16 GB)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | LG |
| Also Known As: | LG Wink 3G |
| Product code: | T320 |
| Dimensions: | 4.03 x 2.22 x 0.47 inchesMetric10.24 x 5.64 x 1.19 cmImperial |
| Weight: | 3.26 ouncesMetric92.42 gImperial |
| Release date: | 2010-08-02 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2.8 inchesMetric7.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 143 pixels per inchMetric56.3 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Resistive |
Hardware | |
| Processor: | |
| RAM Memory: | 128 MB |
| Internal Memory: | 30,72 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 900 mAh |
| Stand-by Time: | 296 hours |
| Talk Time: | 3.5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| Radio: | FM Radio |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.