LG Cookie KP501 is a low end cellphone, with a 3-inches screen and a 3 mega-pixels back side camera.
This phone has a 49,15 MB internal memory, a low amount that may be enough for some basic users considering this cellphone also has a slot for an SD memory card to store photographs and videos and even some apps and games that allow external memory installation.
This cellphone isn't really a compact phone, taking into consideration it is 4.19" long,but it only contains a 3 inches screen. LG made a very nice job making this device weight only 3.14 oz.
This cellphone only has a 3 megapixels back facing camera. It also films videos up to 320x240 (QVGA).
This cellphone includes a good 400 x 240 3 inches display, making everything look nice. This display uses TFT resistive technology, but it's not multi-touch.
This cellphone packs a poor 900 mAh Li-Ion removable battery, which is not really enough for a demanding phone like this. LG informs a 3.5 hs talk time and a 350 hours stand by time for this phone.
This cellphone has 3G data connection, supported by EDGE technologies. The LG Cookie KP501 uses a SIM card for GSM carriers.
This cellphone also comes with a few cool features like Bluetooth (2.1, EDR) and FM Radio, and Accelerometer.
LG Gram 17Z90N Laptop 17" IPS Ultra-Lightweight, (2560 x 1600), 10th Gen Intel Core i7 , 16GB RAM, 1TB SSD, Windows 10 Home, 17 Hour Battery, USB-C, HDMI, Headphone Input - Silver
Shop now
LG gram 15Z90N Laptop 15.6" IPS Ultra-Lightweight, (1920 x 1080), 10th Gen Intel Core i7 , 8GB RAM, 256B SSD, Windows 10 Home, 17 Hour Battery, USB-C, HDMI, Headphone input - Silver
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | LG |
| Dimensions: | 4.19 x 2.18 x 0.47 inchesMetric10.64 x 5.54 x 1.19 cmImperial |
| Weight: | 3.14 ouncesMetric89.02 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 3 inchesMetric7.6 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 400 pixels |
| Pixel density: | 155 pixels per inchMetric61.02 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Resistive |
Hardware | |
| Internal Memory: | 49,15 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 8 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 900 mAh |
| Stand-by Time: | 350 hours |
| Talk Time: | 3.5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3 megapixels |
| Max video resolution: | 320 x 240 (QVGA) |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.