LG E900h is a mid-end Windows Phone 7.5 Mango device, having a 5 megapixels back-facing camera, a powerful 1000 MHz processing unit and a 3.8 inches multi touch display.
This cellphone's thickness , 0.45 inches, is a little far from today's standards, but it still feels quite comfortable in the hand.
The LG E900h comes with a good 1 GHz CPU. An interesting feature of this phone is the 16 GB quite large internal storage and a slot for external memory cards, which allows you to store a couple hundred applications without running out of space.
LG equipped this phone with a good looking 3.8-inches display, and a 800 x 480 resolution, giving this cellphone a very nice graphical experience. This display uses LCD capacitive technology, and allows multi-touch for gestures like pinch and zoom.
This cellphone includes Wi-Fi connectivity (but it can't share it with other devices acting as a hotspot) and 3G fast internet connection, supported by HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. This phone works with a SIM card to use GSM services.
This phone is only equipped with a 5 MP back camera. It can also shoot videos in HD 1280x720. Additionally, this cellphone's camera also counts with flash and auto-focus.
The LG E900h also includes a couple useful features such as Bluetooth and GPS (Global Positioning System), and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
The LG E900h features a 1500 mAh mid capacity Li-Ion removable battery that can keep it running for many hours, although you will probably find yourself looking for a place to charge it even after moderate usage.
LG Gram 17Z90P Laptop 17" IPS Ultra-Lightweight, (2560 x 1600), Intel Evo 11th gen Core i7 , 16GB RAM, 1TB SSD, Upgradeable Windows 10 Home, Alexa Built-in, 2X USB-C, HDMI, USB-A - Black
Shop now
LG 27UL850-W 27 Inch UHD (3840 x 2160) IPS Display with VESA DisplayHDR 400 and USB Type-C Connectivity, White
Shop now
LG SN6Y Sound Bar w/Subwoofer, 3.1ch, 420W Power, High ResolutionAudio, DTS Virtual:X, AI Sound Pro, Bluetooth, Black
Shop now
LG 27UN850-W Ultrafine UHD (3840 x 2160) IPS Display, VESA DisplayHDR 400, sRGB 99% Color, USB-C with 60W Power Delivery, 3-Side Virtually Borderless Design, Height/Pivot/Tilt Adjustable Stand
Shop now
LG Gram 16Z90P Laptop 16" IPS Ultra-Lightweight, (2560 x 1600), Intel Evo 11th gen Core i7 , 16GB RAM, 1TB SSD, Upgradeable Windows 10 Home, Alexa Built-in, 2X USB-C, HDMI, USB-A - Silver
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | LG |
| Operating System (OS): | Windows Phone 7.5 Mango |
| Dimensions: | 4.92 x 2.35 x 0.45 inchesMetric12.5 x 5.97 x 1.14 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | LCD |
| Size: | 3.8 inchesMetric9.7 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 246 pixels per inchMetric96.85 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 1000 MHz |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (HD) |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 1900 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.