LG Eclypse is a fair quality cellphone, provisioned with a 3.5 inches touch-screen, a 5 megapixels back-facing camera and a processing unit running at 1 gigahertz.
LG decided to sell this phone with a great performance 1000 megahertz CPU, packed into a Qualcomm Snapdragon S2 MSM8255 chip and 512 MB RAM. Collaborating with graphic rendering, this phone also uses a 245 megahertz Adreno 205 graphics processing unit. This device comes with a 1 GB internal storage memory, a small quantity that could be enough for some users knowing that it also has an SD memory card expansion slot to store songs, photos and videos and even some apps and games that can be installed in the external memory.
LG didn't put much effort to reduce weight in this 5.92 oz phone, much heavier than other similar cellphones. The LG Eclypse isn't really a compact phone, taking into account that it is 4.77 inches long,but it just packs a 3.5" screen. This device is a little thick compared to current phones, with its 0.51" thickness.
The LG Eclypse is only equipped with a 5 MP back facing camera. It also captures 1280x720 HD videos. To complete the camera, it also features flash and auto-focus.
LG packed this cellphone with a good level 3.5-inches screen, and a 480 x 320 resolution, providing this phone with a nice graphical experience.
The LG Eclypse features wifi connection (but it can't be provided to other devices around, acting as a wireless router or modem) and fast 3G connectivity, supported by HSDPA, UMTS and EDGE technologies. This phone works with a SIM card for GSM connection.
The LG Eclypse counts with a 1520 mAh mid capacity Li-Ion battery that can keep it running for many hours, although you will need to charge it even after moderate usage. According to LG, this cellphone has an aproximate stand by time of 230 hs and a talk time of 3.3 hs.
This phone also includes a handful of useful characteristics like Bluetooth (3.0) and GPS Geolocation, and some sensors likeProximity Sensor and Accelerometer.
LG SN6Y Sound Bar w/Subwoofer, 3.1ch, 420W Power, High ResolutionAudio, DTS Virtual:X, AI Sound Pro, Bluetooth, Black
Shop now
LG 27UN850-W Ultrafine UHD (3840 x 2160) IPS Display, VESA DisplayHDR 400, sRGB 99% Color, USB-C with 60W Power Delivery, 3-Side Virtually Borderless Design, Height/Pivot/Tilt Adjustable Stand
Shop now
LG 24MK600M-B 24'' Full HD (1920 x 1080) IPS Display with 3-Side Virtually Borderless Design and Radeon FreeSync Technology and Dual HDMI, Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | LG |
| Operating System (OS): | Android 2.3 |
| Product code: | C800G |
| Dimensions: | 4.77 x 2.50 x 0.51 inchesMetric12.12 x 6.35 x 1.3 cmImperial |
| Weight: | 5.92 ouncesMetric167.83 gImperial |
Display | |
| Size: | 3.5 inchesMetric8.9 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 480 pixels |
| Pixel density: | 165 pixels per inchMetric64.96 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon S2 MSM8255 |
| Processor: | Scorpion (Single-Core 1000 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB (333 MHz) |
| Graphics Processor: | Adreno 205 (245 MHz) |
| Internal Memory: | 1 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1520 mAh |
| Stand-by Time: | 230 hours |
| Talk Time: | 3.3 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (HD) |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 1900 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.