LG Exalt LTE is a not so powerful device launched back in 2017, with a 5 MP back camera, a small 3 inches display and a powerful 1.1 gigahertz Quad-Core processor. But it's time to get into a bit more details.
Regarding its body design materials, this cellphone is built with Plastic . This phone is a bit heavyweight comparing with today standards, weighting 4.59 oz. The LG Exalt LTE is 4.44 inches long, it just holds a smaller 3" screen. The LG Exalt LTE is a little bit thick compared to nowadays cellphones, being as thick as 0.69". This cellphone is available only in silver color.
LG decided to build this phone using a good performance 1100 megahertz Quad-Core processor, packed into a Qualcomm Snapdragon chip. A good point of this phone is its quite big 8 GB internal memory and an SD card slot, allowing you to install a couple hundred apps and games without worrying about space.
The LG Exalt LTE is equipped with only a 5 megapixels back camera. It is also able to shoot videos up to 1280x720 (HD) at 30 fps.
LG equipped the LG Exalt LTE with a nice 3-inches screen, and a resolution of 240 x 400 , making everything look nice.
This phone counts with a mid capacity 1470 mAh Li - Ion removable battery providing this cellphone with a below average battery duration.
This phone provides WiFi connection (and it can share it with other devices around, as a mobile hotspot), LTE (4G) high performance connection type and the fastest 3G data connection, over HSPA technologies. The LG Exalt LTE doesn't have a SIM card, because it is not a GSM enabled cellphone.
LG K92 5G (128GB, 6GB) 6.7" FHD+, Snapdragon 690, 64MP Quad Camera, US 5G / Global 4G LTE AT&T Unlocked (Cricket, Global/NOT for T-Mobile) LM-K920AM (64GB SD Bundle, Titan Gray)
Shop now
AT&T GoPhone LG Phoenix 3 4G LTE with 16GB Memory Prepaid Cell Phone - Black
Shop now
LG K42 4G LTE Unlocked Volte 64GB Quad Camera (LTE USA Latin Carribean) 3GB Ram 6.6" (NOT Verizon/Boost) Dual Sim Android 10 (Gray)
Shop now
LG G7 ThinQ G710 64GB Unlocked GSM Phone w/Dual 16MP Camera's - New Platinum Gray (Renewed)
Shop now
LG B470 3G Flip Phone GSM Unlocked Bluetooth Camera (at&t) World Phone (NOT CDMA Carriers like Verizon Sprint Boost Mobile Virgin)
Shop now
LG - Exalt 4G LTE VN220 with 8GB Memory Cell Phone - Silver (Verizon)
Shop now
TracFone Carrier-Locked LG Stylo 4 4G LTE Prepaid Smartphone - Black - 16GB - Sim Card Included - CDMA
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | LG |
| Also Known As: | LG VN220 |
| Dimensions: | 4.44 x 2.13 x 0.69 inchesMetric11.28 x 5.41 x 1.75 cmImperial |
| Weight: | 4.59 ouncesMetric130.12 gImperial |
| Colors: | Silver |
| Materials: | Plastic |
| Release date: | 2017-06-16 |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 3 inchesMetric7.6 cmImperial |
| Resolution: | 400 x 240 pixels |
| Pixel density: | 155 pixels per inchMetric61.02 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon |
| Processor: | Quad-Core 1100 MHz |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1470 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (30 fps) (HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 4(AWS-1), 5(850), 13(700 c) |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 8(900), 2(1900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE (4G) and HSPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.1 |
| GPS: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.