LG Fireweb is a not so powerful Firefox cellphone, featuring a 4-inches screen, a 5 mega-pixels back facing camera and a great performance processing unit running at 1 gigahertz. But it's time to get into more details.
This phone isn't very light comparing to other cellphones , with a weight of 4.32 oz. This device just has 4.48 inches long, but it's still able to fit a a 4" display. This cellphone is just 0.35 inches thick, making its way into the thinnest cellphones podium.
LG packed this device with a interesting 4 inches screen, and a resolution of 480 x 320 , making everything look quite good. Its screen uses TFT yes technology, but it doesn't allow multi-touch gestures.
The LG Fireweb comes with a powerful CPU running at 1 GHz, packed into the Qualcomm Snapdragon S1 MSM7227A system chip. Graphic intensive tasks often uses lots of processing time, so this cellphone counts with an extra 128 MHz Adreno 200 graphics processing unit to improve overall performance. The LG Fireweb comes with a fair 2 GB internal memory, which is quite good considering it also has an SD memory card expansion slot to store songs, photographs and videos.
This cellphone has only a 5 megapixels back camera. This cellphone also films videos in VGA 640x480. This phone also features flash.
The LG Fireweb counts with a mid sized 1540 mAh battery that provides this device a quite short battery duration. LG claims this device has a stand by time of 744 hs and a talk time of 8 hours.
The LG Fireweb features wifi connection (but it can't be shared with other devices acting as a hotspot) and fast 3G internet connection, supported by HSPA, HSUPA and EDGE technologies. This phone works with a SIM card for GSM connection.
This cellphone also features some interesting characteristics such as Bluetooth (for communication with other bluetooth devices, computers, and accessories) and GPS, and Accelerometer.
LG Gram 16Z90P Laptop 16" IPS Ultra-Lightweight, (2560 x 1600), Intel Evo 11th gen Core i7 , 16GB RAM, 1TB SSD, Upgradeable Windows 10 Home, Alexa Built-in, 2X USB-C, HDMI, USB-A - Silver
Shop now
LG Electronics Stylo 4 Factory Unlocked Phone - 6.2" Screen - 32GB - Black
Shop now
LG V60 ThinQ 5G LM-V600AM 128GB GSM Unlocked 6.8" P-OLED DisplayTriple 64MP+13MP+0.3MP Camera Phone Classy Blue
Shop now
LG SN6Y Sound Bar w/Subwoofer, 3.1ch, 420W Power, High ResolutionAudio, DTS Virtual:X, AI Sound Pro, Bluetooth, Black
Shop now
LG 27UN850-W Ultrafine UHD (3840 x 2160) IPS Display, VESA DisplayHDR 400, sRGB 99% Color, USB-C with 60W Power Delivery, 3-Side Virtually Borderless Design, Height/Pivot/Tilt Adjustable Stand
Shop now
LG Gram 17Z90P Laptop 17" IPS Ultra-Lightweight, (2560 x 1600), Intel Evo 11th gen Core i7 , 16GB RAM, 1TB SSD, Upgradeable Windows 10 Home, Alexa Built-in, 2X USB-C, HDMI, USB-A - Black
Shop now
LG Prime 2 (16GB) 5.45" FullVision HD+ Display, 3,000 mAh All Day Battery, 4G LTE GSM AT&T Unlocked for All GSM Carriers - LM-X320AA (16 GB)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | LG |
| Operating System (OS): | Firefox 1.1 |
| Product code: | D300 |
| Dimensions: | 4.48 x 2.62 x 0.35 inchesMetric11.38 x 6.65 x 0.89 cmImperial |
| Weight: | 4.32 ouncesMetric122.47 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (16M colors) |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 480 pixels |
| Pixel density: | 144 pixels per inchMetric56.69 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Yes |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon S1 MSM7227A |
| Processor: | ARM Cortex-A5 (Single-Core 1000 MHz) |
| Graphics Processor: | Adreno 200 (128 MHz) |
| Internal Memory: | 2 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1540 mAh |
| Stand-by Time: | 744 hours |
| Talk Time: | 8 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Max video resolution: | 640 x 480 (VGA) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.