LG Flick is a quite basic phone, including a 2 mega-pixels back side camera and a little 2.8 inches screen.
This phone counts with a 30 GB quite large internal memory and an external SD slot, which allows the user to store hundreds of games and applications without worrying about space.
This device is just available in 262 144 color. LG appears to have forgotten about weight optimization in this 3.26 ounces phone. This phone isn't really a compact cellphone, taking into consideration it is 4.03 inches long and 2.22" wide,but it just holds a 2.8 inches screen.
This phone includes a good 2.8" display with a 240 x 320 (QVGA) resolution, which makes everything look quite vivid.
This phone offers the fastest 3G connectivity, using HSPA technologies. The LG Flick doesn't have a SIM card, because it isn't a GSM cellphone.
This cellphone only features a 2 mega-pixels back side camera.
This cellphone uses a mediocre 900 mAh Li - Ion replaceable battery that can keep this phone running for many hours, although you will need to charge it even after moderate use.
This cellphone also comes with some useful features like Bluetooth (2.1 ) and Radio, and Accelerometer.
LG B470 AT&T Prepaid Basic 3g Flip Phone, Black - Carrier Locked to AT&T
Shop now
LG Velvet 5G G900UM 128GB AT&T GSM Unlocked Phone 6.8" - NO CDMA (Silver)
Shop now
LG Stylo 5+ Plus LM-Q720AM, 4G LTE, US Version, 32GB, 3GB RAM, Aurora Black - AT&T Unlocked (T-Mobile, Metro, Cricket)
Shop now
LG B470 3G Flip Phone GSM Unlocked Bluetooth Camera (at&t) World Phone (NOT CDMA Carriers like Verizon Sprint Boost Mobile Virgin)
Shop now
LG - Exalt 4G LTE VN220 with 8GB Memory Cell Phone - Silver (Verizon)
Shop now
LG G8 ThinQ (G820) 128GB GSM Unlocked (not CDMA) 6.1†Display Smartphone - Platinum Gray (Renewed)
Shop now
LG - G7 ThinQ for Verizon - 64GB - 6.1in QHD Display - Aurora Black - US Warranty (Renewed)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | LG |
| Dimensions: | 4.03 x 2.22 x 0.47 inchesMetric10.24 x 5.64 x 1.19 cmImperial |
| Weight: | 3.26 ouncesMetric92.42 gImperial |
| Colors: | 262 144 |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 2.8 inchesMetric7.1 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 240 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 143 pixels per inchMetric56.3 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Internal Memory: | 30 GB |
| SD Card Slot: | microSD (up to 16 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 900 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 2(1900) |
| Technologies: | HSPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1 |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.