LG G Pro 3 is an amazing cellphone, including an enormous 6" screen, a very powerful Quad-Core processing unit ticking at 2150 megahertz, a 20.7 MP back camera and an 8 megapixels front side camera. We will get a better understanding of this cellphone's characteristics when we get into deeper details.
This cellphone is just 0 inches long, but it manages to hold a 6 inches display.
LG equipped the LG G Pro 3 with a gorgeous 6 inches display, and a resolution of 1440 x 2560 (Quad HD / 2K), making everything look absolutely perfect.
LG ships the LG G Pro 3 with a Qualcomm Snapdragon 820 MSM8996 system chip, backed up by a very fast Quad-Core processing unit ticking at 2.15 gigahertz and a big 4 GB RAM memory. A key advantage of this cellphone is its 32 GB inmense internal memory and even though it doesn't come with a slot for SD memory cards, it it is more than enough to store hundreds of applications and even the largest games available nowadays without having to worry about running out of space.
This cellphone is equipped with two cameras, a 20.7 mega-pixels back facing camera and an 8 megapixels front-facing camera.
The LG G Pro 3 offers WiFi connectivity (although it can't be shared with other devices as a mobile mobile hotspot). This phone doesn't use a sim card, because it doesn't support GSM networks.
This cellphone also includes a few cool characteristics as Fingerprint unlock, Bluetooth and GPS, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This cellphone is a great choice for you it doesn't matter whether you want a cellphone for gaming or need a cellphone mainly for internet broswing and social networks.
LG G8X ThinQ (128GB, 6GB) 6.4", Dual Camera, Snapdragon 855, 4G LTE GSM AT&T Unlocked (T-Mobile, Metro) US Warranty LM-G850UM (Aurora Black)
Shop now
LG Q6 (US700) 32GB GSM Unlocked 4G LTE Android Smartphone w/ 13MP Camera and Face Recognition - Arctic Platinum
Shop now
LG V60 ThinQ 5G LM-V600AM 128GB GSM Unlocked 6.8" P-OLED DisplayTriple 64MP+13MP+0.3MP Camera Phone Classy Blue
Shop now
TracFone LG K31 Rebel 4G LTE Prepaid Smartphone (Locked) - Black - 32GB - Sim Card Included - CDMA
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | LG |
| Operating System (OS): | Android 5.1 Lollipop |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
Display | |
| Size: | 6 inchesMetric15.2 cmImperial |
| Resolution: | 2560 x 1440 pixels (Quad HD / 2K) |
| Pixel density: | 490 pixels per inchMetric192.91 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 820 MSM8996 |
| Processor: | Kryo, 64-bit (Quad-Core 2150 MHz) |
| RAM Memory: | 4 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 530 |
| Internal Memory: | 32 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Removable: | Yes |
Camera | |
| Back camera: | 20.7 megapixels |
| Front camera: | 8 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.