LG GB170 is a low level device, provisioned with a 1.5 inches screen.
Though this cellphone has 4.06" long and 1.81 inches wide, it only packs a smaller 1.5" screen. This phone is quite thick compared to today's devices, with its 0.54 inches thickness.
The LG GB170 counts with a 6,14 MB internal storage memory, a low quantity that could be enough for basic users considering that the LG GB170 also has a slot for an external memory card to store photographs and videos and even some applications that can be installed in the external memory.
This cellphone doesn't have any cameras.
The LG GB170 includes a mediocre 128 x 128 1.5" screen, giving this cellphone a poor level graphic quality.
The LG GB170 uses a SIM card for GSM services.
This phone uses a 950 mAh small capacity Li-Ion battery that can keep this device running for many hours, although you will find yourself looking for a place to charge it if you use it heavily. According to LG, this phone has an aproximate 10 hs talk time and a 600 hs stand by time.
LG Electronics Stylo 4 Factory Unlocked Phone - 6.2" Screen - 32GB - Black
Shop now
LG V60 ThinQ 5G LM-V600AM 128GB GSM Unlocked 6.8" P-OLED DisplayTriple 64MP+13MP+0.3MP Camera Phone Classy Blue
Shop now
LG SN6Y Sound Bar w/Subwoofer, 3.1ch, 420W Power, High ResolutionAudio, DTS Virtual:X, AI Sound Pro, Bluetooth, Black
Shop now
LG Gram 17Z90P Laptop 17" IPS Ultra-Lightweight, (2560 x 1600), Intel Evo 11th gen Core i7 , 16GB RAM, 1TB SSD, Upgradeable Windows 10 Home, Alexa Built-in, 2X USB-C, HDMI, USB-A - Black
Shop now
LG Gram 16Z90P Laptop 16" IPS Ultra-Lightweight, (2560 x 1600), Intel Evo 11th gen Core i7 , 16GB RAM, 256GB SSD, Upgradeable Windows 10 Home, Alexa Built-in, 2X USB-C, HDMI, USB-A - Black
Shop now
LG Prime 2 (16GB) 5.45" FullVision HD+ Display, 3,000 mAh All Day Battery, 4G LTE GSM AT&T Unlocked for All GSM Carriers - LM-X320AA (16 GB)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | LG |
| Dimensions: | 4.06 x 1.81 x 0.54 inchesMetric10.31 x 4.6 x 1.37 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 1.5 inchesMetric3.8 cmImperial |
| Resolution: | 128 x 128 pixels |
| Pixel density: | 121 pixels per inchMetric47.64 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Internal Memory: | 6,14 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 8 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 950 mAh |
| Stand-by Time: | 600 hours |
| Talk Time: | 10 hours |
Camera | |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Radio: | FM Radio |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.