LG GB190 is an outdated cellphone, which counts with a 0.3 mega-pixels back facing camera and a little 1.5-inches screen. We will get a better idea about this cellphone's wonders when we get into specific details.
This cellphone isn't a compact phone, taking into account that it is 4.09" long and 1.81" wide,but it only holds a 1.5" display. The LG GB190 is a little thick compared to current phones, with its 0.55 inches thickness.
This cellphone is only equipped with a 0.3 megapixels back camera.
This cellphone is equipped with a mediocre 128 x 128 1.5 inches display, which makes display pixels too big and noticeable.
This cellphone uses a SIM card for GSM carriers.
This phone packs a 950 mAh poor capacity Li-Ion replaceable battery that can keep it running for many hours, although you will find yourself looking for a place to charge it even after moderate use.
LG Gram 17Z90P Laptop 17" IPS Ultra-Lightweight, (2560 x 1600), Intel Evo 11th gen Core i7 , 16GB RAM, 1TB SSD, Upgradeable Windows 10 Home, Alexa Built-in, 2X USB-C, HDMI, USB-A - Black
Shop now
LG SN6Y Sound Bar w/Subwoofer, 3.1ch, 420W Power, High ResolutionAudio, DTS Virtual:X, AI Sound Pro, Bluetooth, Black
Shop now
LG SL5Y 2.1 Channel High Resolution Sound Bar w/ DTS Virtual:X, Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | LG |
| Dimensions: | 4.09 x 1.81 x 0.55 inchesMetric10.39 x 4.6 x 1.4 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 1.5 inchesMetric3.8 cmImperial |
| Resolution: | 128 x 128 pixels |
| Pixel density: | 121 pixels per inchMetric47.64 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 950 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.