LG GB230 is a not very powerful phone, featuring a compact 2-inches display and a 2 MP back side camera. We will get a better understanding of this cellphone's characteristics when we get into deeper details.
The LG GB230 is quite thick for current standards, being as thick as 0.62 inches. This cellphone isn't a very compact device, considering it is 3.98 inches long and 1.94 inches wide,but it only packs a 2" screen. The LG GB230 is a bit heavy comparing to other cellphones , weighting 3.14 ounces.
This cellphone has a nice 220 x 176 2 inches display, making everything look quite vivid.
This cellphone only features a 2 MP back camera.
This phone comes with a poor 800 mAh Li-Ion battery providing this cellphone with a poor battery life. This cellphone has an estimated talk time of 5 hours and a stand by time of 400 hours according to LG.
This device includes 3G connection type, supported by EDGE technologies. This cellphone uses a SIM card for GSM carriers.
LG 27UN850-W Ultrafine UHD (3840 x 2160) IPS Display, VESA DisplayHDR 400, sRGB 99% Color, USB-C with 60W Power Delivery, 3-Side Virtually Borderless Design, Height/Pivot/Tilt Adjustable Stand
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | LG |
| Dimensions: | 3.98 x 1.94 x 0.62 inchesMetric10.11 x 4.93 x 1.57 cmImperial |
| Weight: | 3.14 ouncesMetric89.02 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2 inchesMetric5.1 cmImperial |
| Resolution: | 176 x 220 pixels |
| Pixel density: | 141 pixels per inchMetric55.51 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| SD Card Slot: | microSD (up to 2 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 800 mAh |
| Stand-by Time: | 400 hours |
| Talk Time: | 5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.