LG GB250G is a low level phone, provisioned with a 1.3 mega-pixels back side camera and a small sized 2-inches screen. We will get a better idea about this phone's wonders when we get into deeper details.
This phone has a 22,53 MB internal storage memory, a small amount that might be adequate for some users considering it also has an SD extension slot to store photos and videos and even some games and apps that allow being installed in the external memory.
LG didn't seem to put much effort to reduce weight in this 2.96 ounces phone. This cellphone is 3.84 inches long, but it is only able to pack a much smaller 2" screen. This phone is a little thick for nowadays standards, with a thickness of 0.67 inches.
LG designed this phone with a nice 2-inches display, and a 220 x 176 resolution, providing this device with a nice graphic quality.
The LG GB250G is equipped with only a 1.3 MP back camera.
The LG GB250G uses a poor 800 mAh Li-Ion removable battery, which is quite poor for a demanding cellphone like this. This device has a reported stand by time of 520 hours and a talk time of 5 hs.
This cellphone includes 3G connectivity, over UMTS and EDGE technologies. The LG GB250G uses a SIM card for GSM connection.
LG SN6Y Sound Bar w/Subwoofer, 3.1ch, 420W Power, High ResolutionAudio, DTS Virtual:X, AI Sound Pro, Bluetooth, Black
Shop now
LG 27UN850-W Ultrafine UHD (3840 x 2160) IPS Display, VESA DisplayHDR 400, sRGB 99% Color, USB-C with 60W Power Delivery, 3-Side Virtually Borderless Design, Height/Pivot/Tilt Adjustable Stand
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | LG |
| Dimensions: | 3.84 x 1.92 x 0.67 inchesMetric9.75 x 4.88 x 1.7 cmImperial |
| Weight: | 2.96 ouncesMetric83.91 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2 inchesMetric5.1 cmImperial |
| Resolution: | 176 x 220 pixels |
| Pixel density: | 141 pixels per inchMetric55.51 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Internal Memory: | 22,53 MB |
| SD Card Slot: | microSD (up to 4 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 800 mAh |
| Stand-by Time: | 520 hours |
| Talk Time: | 5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 1.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 1900 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1 |
| Radio: | FM Radio |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.