LG GB280 is a low-end cellphone, which counts with a 2 megapixels back camera and a little 2-inches display.
The LG GB280 is 4.13" long and 1.93 inches wide, it just holds a smaller 2 inches display. This phone is a little bit thick for today's standards, with a thickness of 0.62". This device isn't very light comparing to other phones , weighting 3.32 ounces.
This cellphone has a small 6,14 MB internal memory, which may be adequate for basic users considering it also has an external memory slot to store photos and videos.
This cellphone is equipped with a nice 2" display with a 220 x 176 resolution, providing this cellphone with a nice image quality.
This cellphone only features a 2 megapixels back facing camera.
This cellphone counts with a 800 mAh small sized Li-Ion replaceable battery, which is not really enough for a demanding cellphone like this. LG afirms this phone has a 7 hours talk time and a 450 hs stand by time.
This cellphone features 3G connection type, over EDGE technologies. This phone uses a SIM card for GSM connection.
LG SN6Y Sound Bar w/Subwoofer, 3.1ch, 420W Power, High ResolutionAudio, DTS Virtual:X, AI Sound Pro, Bluetooth, Black
Shop now
LG 27UN850-W Ultrafine UHD (3840 x 2160) IPS Display, VESA DisplayHDR 400, sRGB 99% Color, USB-C with 60W Power Delivery, 3-Side Virtually Borderless Design, Height/Pivot/Tilt Adjustable Stand
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | LG |
| Dimensions: | 4.13 x 1.93 x 0.62 inchesMetric10.49 x 4.9 x 1.57 cmImperial |
| Weight: | 3.32 ouncesMetric94.12 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2 inchesMetric5.1 cmImperial |
| Resolution: | 176 x 220 pixels |
| Pixel density: | 141 pixels per inchMetric55.51 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| RAM Memory: | 16 MB |
| Internal Memory: | 6,14 MB |
| SD Card Slot: | microSD (up to 2 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 800 mAh |
| Stand-by Time: | 450 hours |
| Talk Time: | 7 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| Radio: | FM Radio |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.