LG Gelato NFC is a mid-to-low level phone, packed with a 3.2 inches capacitive display, a good processing unit running at 800 MHz and a 3 MP back-facing camera. But it's time to get into more details.
This phone isn't a compact phone, taking into account that it is 4.47" long and 2.32 inches wide,but it only packs a 3.2 inches screen. LG appears to have forgotten about weight optimization in this 4.3 oz phone.
The LG Gelato NFC includes an average 3.2-inches display with a 480 x 320 resolution, making everything look quite nice. This display uses TFT capacitive technology, and has multi-touch detection.
LG decided to build this phone using a Qualcomm MSM7227T chip, packing a good processing unit running at 800 megahertz with 512 MB RAM memory. This cellphone has a 153,6 MB internal memory, a low amount that could be adequate for basic users having that it also has an SD card slot to store photographs and videos.
This phone offers Wi-Fi connectivity (but it can't be provided to other devices acting as a mobile hotspot) and the fastest 3G internet connection, using HSDPA, UMTS and EDGE technologies. This phone uses a SIM card to use GSM services.
This cellphone only has a 3 MP back facing camera. This cellphone also films VGA 640x480 videos at 24 fps. Additionally, this phone's camera also features geo tagging and auto-focus.
The LG Gelato NFC also includes many useful characteristics as NFC (to trigger actions, transfer data or make payments by holding your phone close to another NFC device or tag), Bluetooth (enables communication with other bluetooth cellphones and accessories), GPS Geolocation and FM Radio, and a couple sensors likeProximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This phone features a 1500 mAh mid capacity Li-Ion battery that can keep it running for some hours, although you will probably need to charge it even after moderate usage. According to LG, this cellphone has an aproximate stand by time of 100 hs and a talk time of 4 hs.
LG Gram 17Z90P Laptop 17" IPS Ultra-Lightweight, (2560 x 1600), Intel Evo 11th gen Core i7 , 16GB RAM, 1TB SSD, Upgradeable Windows 10 Home, Alexa Built-in, 2X USB-C, HDMI, USB-A - Black
Shop now
Cuisinart ICE-30BC Pure Indulgence 2-Quart Automatic Frozen Yogurt, Sorbet, and Ice Cream Maker - Silver (ICE-30BCP1)
Shop now
LG Gram 16Z90P Laptop 16" IPS Ultra-Lightweight, (2560 x 1600), Intel Evo 11th gen Core i7 , 16GB RAM, 1TB SSD, Upgradeable Windows 10 Home, Alexa Built-in, 2X USB-C, HDMI, USB-A - Silver
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | LG |
| Operating System (OS): | Android 2.3.3 |
| Dimensions: | 4.47 x 2.32 x 0.48 inchesMetric11.35 x 5.89 x 1.22 cmImperial |
| Weight: | 4.30 ouncesMetric121.9 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 3.2 inchesMetric8.1 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 480 pixels |
| Pixel density: | 180 pixels per inchMetric70.87 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm MSM7227T |
| Processor: | ARM11 (Single-Core 800 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Internal Memory: | 153,6 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Stand-by Time: | 100 hours |
| Talk Time: | 4 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3 megapixels |
| Max video resolution: | 640 x 480 (24 fps) (VGA) |
| Camera features: | Auto-Focus and Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0, EDR |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.