LG GM200 is a low level device, coming with a 2 inches display and a 2 mega-pixels back-facing camera.
This device has a 14,34 MB internal storage, a poor amount that may be adequate for some users considering that it also has an external SD slot to store songs, photographs and videos and even some applications that allow external memory installation.
This phone is a bit heavy comparing to other cellphones , weighting 3 ounces. This phone is a little thick compared to today's cellphones, with its 0.57 inches thickness. This phone isn't a compact cellphone, taking into account that it is 4.17" long,but it just packs a 2" screen.
LG packed this cellphone with a nice 2-inches screen, and a resolution of 220 x 176 , which makes everything look quite good.
This device has only a 2 mega-pixels back facing camera.
This device offers 3G connection type, supported by EDGE technologies. This cellphone uses a SIM card to use GSM services.
This device packs a 1100 mAh poor capacity Li-Ion removable battery, which is quite low for a consuming device like this. LG claims this device has a talk time of 8.4 hs and a stand by time of 450 hs.
LG SN6Y Sound Bar w/Subwoofer, 3.1ch, 420W Power, High ResolutionAudio, DTS Virtual:X, AI Sound Pro, Bluetooth, Black
Shop now
LG Gram 17Z90P Laptop 17" IPS Ultra-Lightweight, (2560 x 1600), Intel Evo 11th gen Core i7 , 16GB RAM, 1TB SSD, Upgradeable Windows 10 Home, Alexa Built-in, 2X USB-C, HDMI, USB-A - Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | LG |
| Also Known As: | LG Brio |
| Product code: | GM200 |
| Dimensions: | 4.17 x 1.89 x 0.57 inchesMetric10.59 x 4.8 x 1.45 cmImperial |
| Weight: | 3.00 ouncesMetric85.05 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2 inchesMetric5.1 cmImperial |
| Resolution: | 176 x 220 pixels |
| Pixel density: | 141 pixels per inchMetric55.51 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Internal Memory: | 14,34 MB |
| SD Card Slot: | microSD (up to 2 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1100 mAh |
| Stand-by Time: | 450 hours |
| Talk Time: | 8.4 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0 |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.