LG GM600 is a modest device, including a 3.2 mega-pixels back camera and a 3 inches display. But it's time to get into a bit more details.
This phone isn't very light comparing to other devices , with a weight of 3.6 ounces. This phone isn't a very compact cellphone, considering it is 4.2" long,but it only holds a 3 inches display. This phone is a little bit thick compared to today's devices, with its 0.51" thickness.
This phone only has a 3.2 megapixels back-facing camera.
This cellphone is equipped with an average 3-inches display with a 400 x 240 resolution, which makes everything look nice. This display uses TFT yes technology, but it can't detect multi touch gestures.
This device counts with 3G connection type, using EDGE technologies. This phone uses a SIM card to use GSM services.
This cellphone counts with a 1100 mAh poor capacity Li-Ion removable battery that provides this cellphone a not very long battery life. This cellphone has an aproximate talk time of 7 hs and a stand by time of 513 hs according to LG.
LG 32UL500-W 32 Inch UHD (3840 x 2160) VA Display with AMD FreeSync, DCI-P3 95% Color Gamut and HDR 10 Compatibility, Silver/White, Silve/White
Shop now
LG SN6Y Sound Bar w/Subwoofer, 3.1ch, 420W Power, High ResolutionAudio, DTS Virtual:X, AI Sound Pro, Bluetooth, Black
Shop now
LG 27UN850-W Ultrafine UHD (3840 x 2160) IPS Display, VESA DisplayHDR 400, sRGB 99% Color, USB-C with 60W Power Delivery, 3-Side Virtually Borderless Design, Height/Pivot/Tilt Adjustable Stand
Shop now
LG Prime 2 (16GB) 5.45" FullVision HD+ Display, 3,000 mAh All Day Battery, 4G LTE GSM AT&T Unlocked for All GSM Carriers - LM-X320AA (16 GB)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | LG |
| Also Known As: | LG Scarlet II |
| Dimensions: | 4.20 x 2.08 x 0.51 inchesMetric10.67 x 5.28 x 1.3 cmImperial |
| Weight: | 3.60 ouncesMetric102.06 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 3 inchesMetric7.6 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 400 pixels |
| Pixel density: | 155 pixels per inchMetric61.02 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Yes |
Hardware | |
| RAM Memory: | 128 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 16 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1100 mAh |
| Stand-by Time: | 513 hours |
| Talk Time: | 7 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| Radio: | FM Radio |
| TV: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.