LG GM730F is a decent quality cellphone, packed with a CPU clocking at 528 megahertz, a 5 MP back side camera and a 3-inches resistive display.
LG decided to design the LG GM730F using a fast 528 MHz CPU, bundled in a Qualcomm MSM7201A system chip and only 256 MB of RAM memory.
LG appears to have forgotten about weight optimization in this 3.77 oz device. The LG GM730F isn't really a compact device, taking into account that it is 4.32 inches long and 2.22" wide,but it just contains a 3 inches screen.
This phone is equipped with only a 5 mega-pixels back side camera. To complete the camera, it also has auto-focus and flash.
LG designed this phone with a interesting 3" screen, and a 400 x 240 resolution, which makes everything look nice. Its screen uses TFT resistive technology, but it's not multi-touch.
This cellphone includes Wi-Fi connectivity (although it can't share it with other devices around, acting as a hotspot) and fast 3G internet connection, supported by HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. The LG GM730F works with a SIM card for GSM connection.
This phone also features a couple useful characteristics as Bluetooth (2.1, EDR) and GPS (Global Positioning System), and Accelerometer.
This phone counts with a 1000 mAh small capacity Li-Ion battery that can keep this cellphone running for many hours, but you may need to charge it even after moderate usage. According to LG, this phone has an aproximate 5 hs talk time and a 550 hs stand by time.
LG 32UL500-W 32 Inch UHD (3840 x 2160) VA Display with AMD FreeSync, DCI-P3 95% Color Gamut and HDR 10 Compatibility, Silver/White, Silve/White
Shop now
LG Gram 17Z90P Laptop 17" IPS Ultra-Lightweight, (2560 x 1600), Intel Evo 11th gen Core i7 , 16GB RAM, 1TB SSD, Upgradeable Windows 10 Home, Alexa Built-in, 2X USB-C, HDMI, USB-A - Black
Shop now
LG 27UN850-W Ultrafine UHD (3840 x 2160) IPS Display, VESA DisplayHDR 400, sRGB 99% Color, USB-C with 60W Power Delivery, 3-Side Virtually Borderless Design, Height/Pivot/Tilt Adjustable Stand
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | LG |
| Operating System (OS): | Windows Mobile Professional 6.5, 6.1 |
| Dimensions: | 4.32 x 2.22 x 0.47 inchesMetric10.97 x 5.64 x 1.19 cmImperial |
| Weight: | 3.77 ouncesMetric106.88 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 3 inchesMetric7.6 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 400 pixels |
| Pixel density: | 155 pixels per inchMetric61.02 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Resistive |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm MSM7201A |
| Processor: | Single-Core 528 MHz |
| RAM Memory: | 256 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Stand-by Time: | 550 hours |
| Talk Time: | 5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 1900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.