LG GS155 is a quite basic cellphone, packed with a 0.3 mega-pixels back side camera and a little 1.5-inches display. Let's take a better sight of what this phone can do.
This phone is quite thick compared to nowadays phones, being as thick as 0.55 inches. Although the LG GS155 is as big as 4.09 inches long, it only packs a smaller 1.5 inches screen. LG made a really good job making this phone weight just 2.36 ounces.
The LG GS155 has a low level 128 x 128 1.5-inches screen, which makes all images and movies look like low resolution media.
This phone has a mediocre 32,77 MB internal storage, which might be adequate for some users considering that it also has an SD memory slot to store songs, photos and videos and even some apps and games that can be installed in the external memory.
The LG GS155 is equipped with only a 0.3 megapixels back camera.
This cellphone counts with a small 950 mAh Li-Ion battery, which is quite poor for a demanding phone like this. LG says this device has a talk time of 10 hs and a stand by time of 800 hs.
This cellphone uses a SIM card to connect to GSM networks.
LG V40 ThinQ 64GB GSM Unlocked (AT&T/T-Mobile) 5-Camera Smartphone w/ 6.4 QHD+ Display - Aurora Black
Shop now
LG SN6Y Sound Bar w/Subwoofer, 3.1ch, 420W Power, High ResolutionAudio, DTS Virtual:X, AI Sound Pro, Bluetooth, Black
Shop now
LG SL5Y 2.1 Channel High Resolution Sound Bar w/ DTS Virtual:X, Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | LG |
| Dimensions: | 4.09 x 1.75 x 0.55 inchesMetric10.39 x 4.45 x 1.4 cmImperial |
| Weight: | 2.36 ouncesMetric66.9 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 1.5 inchesMetric3.8 cmImperial |
| Resolution: | 128 x 128 pixels |
| Pixel density: | 121 pixels per inchMetric47.64 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Internal Memory: | 32,77 MB |
| SD Card Slot: | microSD (up to 2 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 950 mAh |
| Stand-by Time: | 800 hours |
| Talk Time: | 10 hours |
Camera | |
| Back camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | GSM |
Other Features | |
| Radio: | FM Radio |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.