LG GS190 is an outdated phone, packing a small sized 2-inches screen and a 0.3 megapixels back-facing camera. We will get a better understanding of this device's specs when we get into specific details.
This phone isn't a compact cellphone, taking into consideration it is 4.25" long,but it just contains a 2 inches screen. The LG GS190 is a little bit thick compared to current phones, being as thick as 0.55 inches. Apparently LG didn't care so much about the weight in this 3.03 oz phone.
This cellphone counts with a 12,29 MB internal storage, a poor quantity that may be adequate for some basic users having that this cellphone also has a slot for SD memory cards to store songs, pictures and videos and even some apps that can be installed in the external memory.
LG designed the LG GS190 with a mediocre 2-inches screen, and a 160 x 128 resolution, giving this device a low level graphic quality.
The LG GS190 uses a SIM card for GSM services.
This cellphone only has a 0.3 mega-pixels back facing camera.
This cellphone features a 950 mAh poor capacity Li-Ion battery providing the LG GS190 with a poor battery duration. LG says this phone has a talk time of 10.5 hs and a stand by time of 650 hs.
LG G8 ThinQ (128GB, 6GB RAM) 6.1" QHD+ OLED FullVision Display, Crystal Sound OLED Speaker, Hand ID, Air Motion, 4G LTE (Only for T-Mobile & Its MVNO's) (Renewed) (Carmine RED)
Shop now
LG G7 ThinQ 6.1in LM-G710TM TMobile 64GB Android Smartphone (Renewed) (Platinum Gray)
Shop now
LG Q70 Unlocked Smartphone – 4/64 GB – Black (Made for US by LG) – Verizon, AT&T, T–Mobile, Sprint, Boost, Cricket, Metro (Universal Compatibility)
Shop now
LG V40 ThinQ 64GB GSM Unlocked (AT&T/T-Mobile) 5-Camera Smartphone w/ 6.4 QHD+ Display - Aurora Black
Shop now
LG V40 ThinQ 64GB GSM Unlocked (AT&T/T-Mobile) 5-Camera Smartphone w/ 6.4" QHD+ Display - Aurora Black (Renewed)
Shop now
LG Q6 (US700) 32GB GSM Unlocked 4G LTE Android Smartphone w/ 13MP Camera and Face Recognition - Arctic Platinum
Shop now
LG - G7 ThinQ for Verizon - 64GB - 6.1in QHD Display - Aurora Black - US Warranty (Renewed)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | LG |
| Product code: | GS200 |
| Dimensions: | 4.25 x 1.89 x 0.55 inchesMetric10.8 x 4.8 x 1.4 cmImperial |
| Weight: | 3.03 ouncesMetric85.9 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2 inchesMetric5.1 cmImperial |
| Resolution: | 128 x 160 pixels |
| Pixel density: | 102 pixels per inchMetric40.16 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Internal Memory: | 12,29 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 8 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 950 mAh |
| Stand-by Time: | 650 hours |
| Talk Time: | 10.5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0 |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.