LG GU230 is an outdated cellphone, packing a 1.3 mega-pixels back-facing camera and a small 2.2-inches screen.
This cellphone has a 8,19 MB internal storage memory, a mediocre amount that may be adequate for some users knowing that it also has a slot for SD memory cards to store songs, photographs and videos.
It appears that LG forgot about optimizing the weight in this 3.14 oz cellphone. This phone is a bit thick for today's standards, being as thick as 0.54 inches. The LG GU230 is 4.25" long, but it is only able to pack a much smaller 2.2" display.
This device is only equipped with a 1.3 mega-pixels back-facing camera.
The LG GU230 is equipped with a mediocre 2.2" screen with a 220 x 176 resolution, making everything look worse than it really is.
This device includes 3G internet connection, supported by EDGE technologies. This device works with a SIM card for GSM carriers.
This device uses a mediocre 900 mAh Li-Ion battery that can keep this cellphone running for some hours, although you will find yourself looking for a place to charge it even after moderate use. This phone has a reported 350 hours stand by time and a 3.5 hours talk time.
LG 27UN850-W Ultrafine UHD (3840 x 2160) IPS Display, VESA DisplayHDR 400, sRGB 99% Color, USB-C with 60W Power Delivery, 3-Side Virtually Borderless Design, Height/Pivot/Tilt Adjustable Stand
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | LG |
| Dimensions: | 4.25 x 1.89 x 0.54 inchesMetric10.8 x 4.8 x 1.37 cmImperial |
| Weight: | 3.14 ouncesMetric89.02 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2.2 inchesMetric5.6 cmImperial |
| Resolution: | 176 x 220 pixels |
| Pixel density: | 128 pixels per inchMetric50.39 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Internal Memory: | 8,19 MB |
| SD Card Slot: | microSD (up to 2 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 900 mAh |
| Stand-by Time: | 350 hours |
| Talk Time: | 3.5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 1.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| Radio: | FM Radio |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.