LG GU280 is a modest cellphone, packing a 1.3 mega-pixels back side camera and a small sized 2" screen.
The LG GU280 counts with a 20,48 MB internal storage memory, a small quantity that might be adequate for basic users considering this device also has a slot for an SD memory card to store songs, photos and videos and even some games and apps that allow being installed in the external memory.
While this phone has 3.78 inches long, it only comes with a way smaller 2" screen. This cellphone is a little bit thick for nowadays standards, with a thickness of 0.59 inches. In this case, LG didn't care about the weight at all, releasing a 3.6 oz heavyweight product.
This cellphone has a good level 220 x 176 2" display, which makes all pictures and movies look quite good.
This cellphone only has a 1.3 megapixels back-facing camera.
The LG GU280 uses a 900 mAh poor capacity Li-Ion removable battery providing this phone with a quite short battery life. LG reports a 4 hours talk time and a 100 hours stand by time for this cellphone.
The LG GU280 counts with 3G data connection, supported by UMTS and EDGE technologies. This device uses a SIM card for GSM services.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | LG |
| Product code: | GU285 |
| Dimensions: | 3.78 x 1.80 x 0.59 inchesMetric9.6 x 4.57 x 1.5 cmImperial |
| Weight: | 3.60 ouncesMetric102.06 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2 inchesMetric5.1 cmImperial |
| Resolution: | 176 x 220 pixels |
| Pixel density: | 141 pixels per inchMetric55.51 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Internal Memory: | 20,48 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 8 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 900 mAh |
| Stand-by Time: | 100 hours |
| Talk Time: | 4 hours |
Camera | |
| Back camera: | 1.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.