LG GU292 is a low end device, equipped with a 2-inches screen.
This phone counts with a 102,4 MB internal storage memory, a little quantity that might be enough for basic users having that it also has an SD memory slot to store photographs and videos and even some apps that allow external memory installation.
Apparently LG didn't care about the weight at all, leaving it live with a weight of 3.71 oz. This cellphone isn't a very compact phone, taking into consideration it is 3.92" long and 1.85" wide,but it just holds a 2 inches display. This phone is a little thick for current standards, with a thickness of 0.64".
The LG GU292 doesn't have any cameras.
LG equipped this cellphone with an average 2" display, and a resolution of 220 x 176 , which makes all photos and videos look quite nice.
The LG GU292 comes with a small sized 900 mAh Li-Ion replaceable battery providing this cellphone with a not very long battery duration. LG informs a stand by time of 504 hs and a talk time of 6.9 hs for this phone.
This phone counts with 3G fast connection type, supported by HSDPA, UMTS and EDGE technologies. This cellphone works with a SIM card to connect to GSM networks.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | LG |
| Dimensions: | 3.92 x 1.85 x 0.64 inchesMetric9.96 x 4.7 x 1.63 cmImperial |
| Weight: | 3.71 ouncesMetric105.18 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2 inchesMetric5.1 cmImperial |
| Resolution: | 176 x 220 pixels |
| Pixel density: | 141 pixels per inchMetric55.51 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Internal Memory: | 102,4 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 16 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 900 mAh |
| Stand-by Time: | 504 hours |
| Talk Time: | 6.9 hours |
Camera | |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 1900 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| GPS: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.