LG GU297 is a not very powerful phone, which features a 2-inches display and a 1.3 megapixels back facing camera.
This cellphone is 3.78 inches long, but it's only able to pack a much smaller 2 inches screen. This cellphone is just available in black color.
This phone is equipped with a nice 220 x 176 2-inches display, making everything look quite colorful and brightful.
The LG GU297 comes with a little 1 GB internal storage, which may be enough for some users considering that it also has a slot for an external memory card to store pictures and videos and even some apps that can be installed in the external memory.
This phone includes fast 3G connectivity, supported by HSDPA, UMTS and EDGE technologies. This device works with a SIM card for GSM carriers.
This phone only features a 1.3 MP back side camera.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | LG |
| Weight: | 3.70 ouncesMetric104.89 gImperial |
| Colors: | Black |
Display | |
| Screen Type: | LCD (256K colors) |
| Size: | 2 inchesMetric5.1 cmImperial |
| Resolution: | 176 x 220 pixels |
| Pixel density: | 141 pixels per inchMetric55.51 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Internal Memory: | 1 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 16 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Stand-by Time: | 250 hours |
| Talk Time: | 3 hours |
Camera | |
| Back camera: | 1.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 1900 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.