LG GW525 is a quite basic phone, including a 2.8" screen, a 3 MP back-facing camera and a 0.3 megapixels front camera.
This cellphone comes with a poor 35,84 MB internal storage, which could be adequate for some users knowing that this phone also has a slot for external memory cards to store photographs and videos and even some apps and games that allow being installed in the external memory.
This cellphone feels quite heavyweight comparing with today standards, weighting 4.52 oz. This phone is a bit thick for nowadays standards, with its 0.63 inches thickness. This cellphone isn't really a compact cellphone, taking into consideration it is 4.19" long and 2.09 inches wide,but it only packs a 2.8 inches screen.
This device is equipped with two cameras, a 3 MP back-facing camera and a 0.3 megapixels front facing camera. It is capable of capturing videos in QVGA 320x240.
This phone is equipped with a good level 400 x 240 2.8 inches screen, which makes everything look nice. This screen uses TFT resistive technology, but it doesn't allow multi-touch gestures.
This cellphone packs a small 950 mAh Li-Ion replaceable battery that provides this phone a not very long battery life. LG reports a 550 hours stand by time and a 5.5 hs talk time for this phone.
The LG GW525 has the fastest 3G connectivity, over HSDPA, UMTS and EDGE technologies. The LG GW525 works with a SIM card for GSM networks.
This phone also features a couple nice features like Bluetooth (2.1, EDR) and Radio, and Accelerometer.
This cellphone is really overvalued considering it is offerred for $ 55, while many similar phones are being sold for much less than that.
LG K31 Unlocked Smartphone – 32 GB – Silver (Made for US by LG) – Verizon, AT&T, T–Mobile, Metro, Cricket (Universal Compatibility)
Shop now
LG V30 GSM Unlocked Smartphone w/Magnificent 6.0in QHD+ OLED FullVision Display - Silver (Renewed)
Shop now
LG Electronics Stylo 4 Factory Unlocked Phone - 6.2" Screen - 32GB - Black
Shop now
LG V60 ThinQ 5G LM-V600AM 128GB GSM Unlocked 6.8" P-OLED DisplayTriple 64MP+13MP+0.3MP Camera Phone Classy Blue
Shop now
LG Velvet 5G G900UM 128GB AT&T GSM Unlocked Phone 6.8" - NO CDMA (Silver)
Shop now
LG Prime 2 (16GB) 5.45" FullVision HD+ Display, 3,000 mAh All Day Battery, 4G LTE GSM AT&T Unlocked for All GSM Carriers - LM-X320AA (16 GB)
Shop now
LG G8 ThinQ (G820) 128GB GSM Unlocked (not CDMA) 6.1†Display Smartphone - Platinum Gray (Renewed)
Shop now
LG - G7 ThinQ for Verizon - 64GB - 6.1in QHD Display - Aurora Black - US Warranty (Renewed)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | LG |
| Dimensions: | 4.19 x 2.09 x 0.63 inchesMetric10.64 x 5.31 x 1.6 cmImperial |
| Weight: | 4.52 ouncesMetric128.14 gImperial |
| Price: | $ 55.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2.8 inchesMetric7.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 400 pixels |
| Pixel density: | 167 pixels per inchMetric65.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Resistive |
Hardware | |
| Internal Memory: | 35,84 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 8 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 950 mAh |
| Stand-by Time: | 550 hours |
| Talk Time: | 5.5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3 megapixels |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Max video resolution: | 320 x 240 (QVGA) |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.