LG GW550 is a quite basic Windows Mobile Standard cellphone released some years ago, in 2009, having a 3.2 MP back-facing camera and a 2.4 inches display. Let's take a closer sight of what this cellphone can give us.
This phone has a little 194,56 MB internal memory, which could be adequate for some users considering that this cellphone also has an SD extension slot to store photos and videos.
The LG GW550 feels a bit heavy comparing to other phones , with a weight of 4.3 oz. The LG GW550 isn't really a compact cellphone, taking into account that it is 4.58 inches long and 2.42" wide,but it just packs a 2.4" screen.
LG designed this cellphone with an average 2.4-inches screen, and a resolution of 240 x 320 (QVGA), making everything look quite colorful and brightful.
This phone has only a 3.2 megapixels back-facing camera. It can also capture videos in 320x240 (QVGA).
This phone features a 1300 mAh mid capacity Li-Ion removable battery, which is quite low for a consuming phone like this. According to LG, this cellphone has an estimated stand by time of 370 hs and a talk time of 3.5 hs.
This phone includes WiFi connection (although it can't be shared with other devices around, acting as a mobile hotspot) and the fastest 3G connection type, over HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. The LG GW550 works with a SIM card for GSM carriers.
LG G8 ThinQ (G820) 128GB GSM Unlocked (not CDMA) 6.1†Display Smartphone - Platinum Gray (Renewed)
Shop now
LG SN6Y Sound Bar w/Subwoofer, 3.1ch, 420W Power, High ResolutionAudio, DTS Virtual:X, AI Sound Pro, Bluetooth, Black
Shop now
LG 27UN850-W Ultrafine UHD (3840 x 2160) IPS Display, VESA DisplayHDR 400, sRGB 99% Color, USB-C with 60W Power Delivery, 3-Side Virtually Borderless Design, Height/Pivot/Tilt Adjustable Stand
Shop now
LG Prime 2 (16GB) 5.45" FullVision HD+ Display, 3,000 mAh All Day Battery, 4G LTE GSM AT&T Unlocked for All GSM Carriers - LM-X320AA (16 GB)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | LG |
| Operating System (OS): | Windows Mobile Standard 6.5 |
| Dimensions: | 4.58 x 2.42 x 0.47 inchesMetric11.63 x 6.15 x 1.19 cmImperial |
| Weight: | 4.30 ouncesMetric121.9 gImperial |
| Release date: | 2009-06-16 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 2.4 inchesMetric6.1 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 240 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 167 pixels per inchMetric65.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| RAM Memory: | 256 MB |
| Internal Memory: | 194,56 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1300 mAh |
| Stand-by Time: | 370 hours |
| Talk Time: | 3.5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
| Max video resolution: | 320 x 240 (QVGA) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.