LG GW910 is a decent cellphone, including a powerful CPU clocking at 1 gigahertz, a 3.5-inches capacitive touch-screen and a 5 megapixels back camera.
While this cellphone is thin it's not even close to being one of the thinnest phones nowadays, with a thickness of 0.44 inches.
LG decided to design this cellphone using a good CPU speeding at 1000 MHz. This device has an 8 GB quite big internal storage and while it doesn't have a slot for an SD memory card, it should be enough to install a couple hundred games and apps, but it may not be enough if you are fan of the largest games currently available or taking tons of photos and videos.
The LG GW910 includes a interesting 800 x 480 3.5-inches display, which makes everything look great. This display uses AMOLED capacitive technology, and can detect multi touch gestures.
This phone is equipped with only a 5 megapixels back side camera. This cellphone can also capture videos in 1280x720 (HD) at 30 fps. This cellphone also has auto-focus and flash.
The LG GW910 provides WiFi connectivity (although it can't share it with other devices around, acting as a router or modem) and fast 3G connectivity, using HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. The LG GW910 works with a SIM card for GSM carriers.
This cellphone also comes with a couple interesting features as Bluetooth and GPS Localization, and Accelerometer.
This cellphone uses a 1500 mAh medium Li-Ion removable battery, which is not really enough for a thirsty cellphone like this. According to LG, the LG GW910 has an aproximate stand by time of 288 hs and a talk time of 7.5 hs.
LG 27UN850-W Ultrafine UHD (3840 x 2160) IPS Display, VESA DisplayHDR 400, sRGB 99% Color, USB-C with 60W Power Delivery, 3-Side Virtually Borderless Design, Height/Pivot/Tilt Adjustable Stand
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | LG |
| Operating System (OS): | Windows Phone 7.5 Mango |
| Also Known As: | LG Panther, LG Apollo |
| Dimensions: | 4.53 x 2.26 x 0.44 inchesMetric11.51 x 5.74 x 1.12 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | AMOLED |
| Size: | 3.5 inchesMetric8.9 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 267 pixels per inchMetric105.12 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 1000 MHz |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Stand-by Time: | 288 hours |
| Talk Time: | 7.5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (30 fps) (HD) |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.