LG HQ US is a low end phone, packing a 2 MP back side camera, a 528 MHz processor and a compact 2.4-inches display.
LG equipped the LG HQ US with a Qualcomm MSM7201A system chip, which holds a powerful processor clocking at 528 megahertz and only 128 MB RAM memory.
It seems like LG decided not to care much about the weight in this 3.81 oz device. The LG HQ US isn't really a compact phone, taking into account that it is 4.53" long,but it only holds a 2.4 inches display.
The LG HQ US only has a 2 mega-pixels back facing camera.
LG equipped the LG HQ US with a interesting 2.4" screen, and a resolution of 320 x 240 (QVGA), which makes everything look nice. Its screen uses TFT resistive technology, but it doesn't allow multi-touch gestures.
This phone includes WiFi connectivity (but it can't provide it to other devices around, acting as a wireless router or modem) and 3G fast connectivity, using HSDPA, UMTS and EDGE technologies. The LG HQ US works with a SIM card for GSM services.
The LG HQ US counts with a poor 1100 mAh Li-Ion battery, which is quite poor for a demanding cellphone like this.
LG K51 Unlocked Smartphone – 3/32 GB – Platinum (Made for US by LG) – Verizon, AT&T, T–Mobile, Sprint, Boost, Cricket, Metro (Universal Compatibility)
Shop now
LG Q70 Unlocked Smartphone – 4/64 GB – Black (Made for US by LG) – Verizon, AT&T, T–Mobile, Sprint, Boost, Cricket, Metro (Universal Compatibility)
Shop now
LG K31 Unlocked Smartphone – 32 GB – Silver (Made for US by LG) – Verizon, AT&T, T–Mobile, Metro, Cricket (Universal Compatibility)
Shop now
LG V60 ThinQ 5G LM-V600AM 128GB GSM Unlocked 6.8" P-OLED DisplayTriple 64MP+13MP+0.3MP Camera Phone Classy Blue
Shop now
LG Prime 2 (16GB) 5.45" FullVision HD+ Display, 3,000 mAh All Day Battery, 4G LTE GSM AT&T Unlocked for All GSM Carriers - LM-X320AA (16 GB)
Shop now
LG - G7 ThinQ for Verizon - 64GB - 6.1in QHD Display - Aurora Black - US Warranty (Renewed)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | LG |
| Operating System (OS): | Windows Mobile Professional 6.1 |
| Also Known As: | LG Herald |
| Product code: | GW600 |
| Dimensions: | 4.53 x 2.40 x 0.49 inchesMetric11.51 x 6.1 x 1.24 cmImperial |
| Weight: | 3.81 ouncesMetric108.01 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 2.4 inchesMetric6.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 167 pixels per inchMetric65.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Resistive |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm MSM7201A |
| Processor: | Single-Core 528 MHz |
| RAM Memory: | 128 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1100 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 1900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0 |
| GPS: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.