LG IQ GW825 is a little outdated cellphone, provisioned with a fast 1 gigahertz processor, a 5 MP back facing camera and a medium 3.2 inches touch-screen.
This cellphone is a bit thick for current standards, with its 0.63" thickness. Whereas this cellphone has 4.45" long, it only holds a much smaller 3.2 inches display. Apparently LG didn't care about the weight at all, leaving it live with a weight of 5.29 oz.
LG equipped this phone with a interesting 3.2" screen, and a 800 x 480 resolution, making everything look very nice. Its screen uses TFT resistive technology, but it can't detect multi touch gestures.
LG decided to power this phone using a great performance 1 gigahertz processing unit, included in a Qualcomm Snapdragon S1 QSD8650 chip and as little as 256 MB of RAM memory. Helping with graphic intensive games and applications, it also uses an Adreno 200 graphics processing unit working at 128 MHz.
This device has Wi-Fi connectivity (but it can't be provided to other devices as a mobile mobile hotspot) and 3G fast internet connection, over HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. This device works with a SIM card for GSM networks.
The LG IQ GW825 is equipped with only a 5 MP back camera. This camera also features auto-focus and flash.
LG K31 Unlocked Smartphone – 32 GB – Silver (Made for US by LG) – Verizon, AT&T, T–Mobile, Metro, Cricket (Universal Compatibility)
Shop now
LG V30 GSM Unlocked Smartphone w/Magnificent 6.0in QHD+ OLED FullVision Display - Silver (Renewed)
Shop now
LG Electronics Stylo 4 Factory Unlocked Phone - 6.2" Screen - 32GB - Black
Shop now
LG Prime 2 (16GB) 5.45" FullVision HD+ Display, 3,000 mAh All Day Battery, 4G LTE GSM AT&T Unlocked for All GSM Carriers - LM-X320AA (16 GB)
Shop now
LG Q6 (US700) 32GB GSM Unlocked 4G LTE Android Smartphone w/ 13MP Camera and Face Recognition - Arctic Platinum
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | LG |
| Operating System (OS): | Windows Mobile Professional 6.5 |
| Dimensions: | 4.45 x 2.17 x 0.63 inchesMetric11.3 x 5.51 x 1.6 cmImperial |
| Weight: | 5.29 ouncesMetric149.97 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (16M colors) |
| Size: | 3.2 inchesMetric8.1 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 292 pixels per inchMetric114.96 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Resistive |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon S1 QSD8650 |
| Processor: | Scorpion (Single-Core 1000 MHz) |
| RAM Memory: | 256 MB |
| Graphics Processor: | Adreno 200 (128 MHz) |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 16 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Polymer |
| Removable: | Yes |
| Stand-by Time: | 400 hours |
| Talk Time: | 6 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 1900 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| GPS: | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.