LG K42 is an impressive phone, packing an exceptional 2000 MHz Octa-Core CPU, a really big 6.6 inches screen, and 2 cameras, a 13 megapixels back-facing camera and an 8 MP front side camera. But let's get into a bit more detail.
The LG K42 is offerred in a lot of color variations like gray, green, red and sky blue. The LG K42 is quite a compact cellphone, given that it features a 6.6" screen and it is just 6.5 inches long and 3.02" wide. This cellphone is very thin, with a thickness of just 0.33". This phone feels much lighter than what you expect from a phone like this.
This phone includes a nice 6.6 inches display with a 720 x 1600 resolution, which makes everything look colorful and brightful.
LG equipped this device with a Mediatek Helio P22 MT6762 chip, holding a great Octa-Core processing unit speeding at 2000 MHz and a huge 3 GB RAM. A great aspect of this phone is its inmense 32 GB internal memory and an SD extension slot, which allows you to install hundreds of applications and even the heaviest games available nowadays without thinking about filling it.
This cellphone is equipped with two cameras, a 13 MP back camera and an 8 megapixels front facing camera. Although it's 13 mega-pixels may seem amazing the back camera has a very little 0.322581-inches sensor it takes less detailed photos than you would expect. This phone also captures videos in Full HD 1920x1080.
This cellphone features wi-fi connectivity (and it can provide it to other devices around, acting as a modem or router), 4G (LTE-A) ultra fast internet connection and also HSPA+ data connection (which is a bit slower 4G type) and fast 3G connectivity, supported by HSDPA and HSUPA technologies. This phone has 2 Nano SIM cards to be able to to work with 2 different phone lines and even different carriers.
This phone uses an awesome 4000 mAh non-replaceable battery, enough to provide this device with a marvelous battery life. An issue to evaluate is that this phone's battery isn't removable so you won't be able to replace it when it starts to live shorter, though with such a huge battery size you will probably discard this phone before it becomes a real problem.
This cellphone also includes a lot of useful features like Biometric fingerprint, NFC (Near Field Communication), Bluetooth and GPS, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
It doesn't matter whether you will use it as a work cellphone, want a social phone, love photography or are looking for a gamer phone, this device is the right one for you.
LG K92 5G (128GB, 6GB) 6.7" FHD+, Snapdragon 690, 64MP Quad Camera, US 5G / Global 4G LTE AT&T Unlocked (Cricket, Global/NOT for T-Mobile) LM-K920AM (64GB SD Bundle, Titan Gray) (Renewed)
Shop now
LG K31 Unlocked Smartphone – 32 GB – Silver (Made for US Verizon, AT&T, T–Mobile, Metro, Cricket (Universal Compatibility)
Shop now
LG G8X ThinQ (128GB, 6GB) 6.4", Dual Camera, Snapdragon 855, 4G LTE GSM AT&T Unlocked (T-Mobile, Metro) US Warranty LM-G850UM (Aurora Black)
Shop now
LG K51 Android Smartphone – 3/32 GB (Renewed) (Platinum, GSM Unlocked)
Shop now
LG Velvet (5G) 128GB (6.8 inch) Display 48MP Triple Camera LM-G900TM GSM Unlocked Phone - Aurora Grey (Renewed)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | LG |
| Operating System (OS): | Android 10 |
| Dimensions: | 6.50 x 3.02 x 0.33 inchesMetric16.51 x 7.67 x 0.84 cmImperial |
| Weight: | 6.49 ouncesMetric183.99 gImperial |
| Colors: | Gray, Green, Red and Sky Blue |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 6.6 inchesMetric16.8 cmImperial |
| Resolution: | 1600 x 720 pixels |
| Pixel density: | 266 pixels per inchMetric104.72 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Mediatek Helio P22 MT6762 |
| Processor: | Arm Cortex-A53, 64-bit, 12 nm (Octa-Core 2000 MHz) |
| RAM Memory: | 3 GB |
| Graphics Processor: | PowerVR GE8320 |
| Internal Memory: | 32 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 2 TB) |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 4000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Focal length: | 27mm (35mm equivalence) |
| Sensor size: | 0.32 inches (1/3.1") |
| Front camera: | 8 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800 DD), 28(700 APT), 38(2600) |
| UMTS Bands: | Bands 1(2100), 2(1900), 5(850), 8(900) |
| Technologies: | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.0 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.