LG KF305 is a quite basic cellphone, with a small sized 2.2 inches screen and a 2 mega-pixels back-facing camera.
This phone isn't a very compact cellphone, given that it is 3.89 inches long and 1.95 inches wide,but it just contains a 2.2 inches screen. This phone is a little thick for nowadays standards, with its 0.64" thickness. This phone isn't very light comparing with today standards, with a weight of 3.17 ounces.
LG designed this phone with a good 2.2 inches display, and a resolution of 320 x 240 (QVGA), giving this cellphone a decent graphical experience.
This cellphone comes with a 40,96 MB internal memory, a small amount that may be adequate for basic users knowing that this device also has an external SD slot to store pictures and videos.
The LG KF305 only has a 2 MP back side camera.
This cellphone uses a poor capacity 800 mAh Li-Ion replaceable battery that provides this phone a quite short battery duration comparing with other similar devices.
This phone provides 3G connectivity, supported by EDGE technologies. The LG KF305 uses a SIM card to use GSM services.
LG 27UN850-W Ultrafine UHD (3840 x 2160) IPS Display, VESA DisplayHDR 400, sRGB 99% Color, USB-C with 60W Power Delivery, 3-Side Virtually Borderless Design, Height/Pivot/Tilt Adjustable Stand
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | LG |
| Dimensions: | 3.89 x 1.95 x 0.64 inchesMetric9.88 x 4.95 x 1.63 cmImperial |
| Weight: | 3.17 ouncesMetric89.87 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2.2 inchesMetric5.6 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 182 pixels per inchMetric71.65 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Internal Memory: | 40,96 MB |
| SD Card Slot: | microSD (up to 4 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 800 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0 |
| Radio: | FM Radio |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.