LG KF390 is a not very powerful cellphone, featuring a 2 megapixels back side camera and a 2" display.
The LG KF390 counts with a 51,2 MB internal memory, a small amount that might be enough for some basic users considering that this cellphone also has an SD memory slot to store songs, photos and videos and even some apps and games that can be installed in the external memory.
This phone is quite thick for current standards, with a thickness of 0.69 inches. This cellphone isn't a compact cellphone, given that it is 3.9" long,but it just holds a 2" display. LG didn't put much effort to reduce weight in this 3.88 ounces cellphone, way heavier than other similar cellphones.
This device only features a 2 megapixels back facing camera.
LG packed the LG KF390 with a good 2" display, and a resolution of 220 x 176 , giving this device a regular image quality.
This phone features 3G fast data connection, using HSDPA, UMTS and EDGE technologies. This cellphone works with a SIM card to connect to GSM networks.
This phone uses a mediocre 900 mAh Li-Ion replaceable battery that provides the LG KF390 a poor battery life comparing with other similar devices. According to LG, this phone has an estimated 250 hours stand by time and a 3 hours talk time.
LG 32UL500-W 32 Inch UHD (3840 x 2160) VA Display with AMD FreeSync, DCI-P3 95% Color Gamut and HDR 10 Compatibility, Silver/White, Silve/White
Shop now
LG 27UN850-W Ultrafine UHD (3840 x 2160) IPS Display, VESA DisplayHDR 400, sRGB 99% Color, USB-C with 60W Power Delivery, 3-Side Virtually Borderless Design, Height/Pivot/Tilt Adjustable Stand
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | LG |
| Dimensions: | 3.90 x 1.89 x 0.69 inchesMetric9.91 x 4.8 x 1.75 cmImperial |
| Weight: | 3.88 ouncesMetric110 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2 inchesMetric5.1 cmImperial |
| Resolution: | 176 x 220 pixels |
| Pixel density: | 141 pixels per inchMetric55.51 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Internal Memory: | 51,2 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 8 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 900 mAh |
| Stand-by Time: | 250 hours |
| Talk Time: | 3 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0 |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.