LG KP115 is a modest phone. We will get a better idea about this phone's advantages when we get into deeper details.
This phone counts with a 1,02 MB internal memory, which might be enough for basic users considering that this phone also has an SD card slot to store pictures and videos and even some apps and games that can be installed in the external memory.
This phone is quite thick compared to current cellphones, with its 0.53 inches thickness. This phone is much lighter than what you expect from a phone this size.
The LG KP115 has no cameras at all.
LG designed this cellphone with a mediocre screen, and a 128 x 128 resolution, which makes screen pixels too big and noticeable.
This cellphone uses a small 900 mAh Li-Ion replaceable battery providing this cellphone with a quite short battery duration. This cellphone has an aproximate 4 hours talk time and a 400 hours stand by time according to LG.
The LG KP115 uses a SIM card for GSM networks.
LG 32UL500-W 32 Inch UHD (3840 x 2160) VA Display with AMD FreeSync, DCI-P3 95% Color Gamut and HDR 10 Compatibility, Silver/White, Silve/White
Shop now
LG SN6Y Sound Bar w/Subwoofer, 3.1ch, 420W Power, High ResolutionAudio, DTS Virtual:X, AI Sound Pro, Bluetooth, Black
Shop now
LG 27UN850-W Ultrafine UHD (3840 x 2160) IPS Display, VESA DisplayHDR 400, sRGB 99% Color, USB-C with 60W Power Delivery, 3-Side Virtually Borderless Design, Height/Pivot/Tilt Adjustable Stand
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | LG |
| Dimensions: | 4.06 x 1.81 x 0.53 inchesMetric10.31 x 4.6 x 1.35 cmImperial |
| Weight: | 2.29 ouncesMetric64.92 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | CSTN (64K colors) |
| Resolution: | 128 x 128 pixels |
| Pixel density: | 52 pixels per inchMetric20.47 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Internal Memory: | 1,02 MB |
| SD Card Slot: | microSD (up to 2 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 900 mAh |
| Stand-by Time: | 400 hours |
| Talk Time: | 4 hours |
Camera | |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Radio: | FM Radio |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.