LG KP175 is a quite basic device, equipped with a small 1.7 inches screen and a 0.3 MP back facing camera.
This cellphone counts with a 4,1 MB internal storage memory, a low amount that may be adequate for some users having that it also has an SD extension slot to store songs, photographs and videos.
The LG KP175 is a little thick for today's standards, being as thick as 0.55 inches. This cellphone isn't a very compact phone, considering it is 4" long and 1.85" wide,but it just holds a 1.7" screen. This device is a bit heavy comparing with today standards, with a weight of 2.93 oz.
This device only features a 0.3 MP back side camera.
LG packed this phone with a low quality 1.7" screen, and a 160 x 128 resolution, losing a lot of details in photos and videos.
The LG KP175 uses a SIM card to use GSM services.
This cellphone has a 900 mAh small Li-Ion removable battery that provides the LG KP175 a not very long battery life comparing with other similar phones. According to LG, this cellphone has an estimated talk time of 3.3 hs and a stand by time of 240 hours.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | LG |
| Product code: | KP170 |
| Dimensions: | 4.00 x 1.85 x 0.55 inchesMetric10.16 x 4.7 x 1.4 cmImperial |
| Weight: | 2.93 ouncesMetric83.06 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 1.7 inchesMetric4.3 cmImperial |
| Resolution: | 128 x 160 pixels |
| Pixel density: | 121 pixels per inchMetric47.64 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Internal Memory: | 4,1 MB |
| SD Card Slot: | microSD (up to 2 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 900 mAh |
| Stand-by Time: | 240 hours |
| Talk Time: | 3.3 hours |
Camera | |
| Back camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0 |
| Radio: | FM Radio |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.