LG KS10 JOY is a quite basic Symbian phone, equipped with a 2 mega-pixels back facing camera and a compact 2.4" display. Is that all? Not at all, it's just the introduction of a much deeper review.
This device is 4.09" long and 2.04 inches wide, it just packs a smaller 2.4 inches display. The LG KS10 JOY is a bit thick compared to today's cellphones, with its 0.74" thickness. LG didn't seem to put much effort to reduce weight in this 3.49 ounces phone.
The LG KS10 JOY comes with a 61,44 MB internal memory, a small amount that could be adequate for some users knowing that the LG KS10 JOY also has an SD extension slot to store songs, photos and videos.
This cellphone has only a 2 megapixels back facing camera. To complete the camera, it also counts with auto-focus.
This phone includes a nice 2.4-inches screen with a 320 x 240 (QVGA) resolution, which makes everything look quite good.
This cellphone offers 3G fast data connection, using HSDPA, UMTS and EDGE technologies. The LG KS10 JOY works with a SIM card to use GSM services.
This cellphone features a poor 950 mAh Li-Polymer replaceable battery that can keep this cellphone running for some hours, although you will find yourself looking for a place to charge it after some moderate use. LG informs a stand by time of 220 hours and a talk time of 3 hs for this cellphone.
Prepaid LG Stylo 6, (2020) 64GB4GB, 6.8 FHD+ Display, Unlocked GSM Smartphone (Carrier Packaging), White
Shop now
LG Stylo 6 Unlocked Smartphone – 4/64 GB – White (Made for US by LG) – Verizon, AT&T, T–Mobile, Sprint, Boost, Cricket, Metro (Universal Compatibility)
Shop now
LG G8 ThinQ (128GB, 6GB RAM) 6.1" QHD+ OLED FullVision Display, Crystal Sound OLED Speaker, Hand ID, Air Motion, 4G LTE (Only for T-Mobile & Its MVNO's) (Renewed) (Aurora Black)
Shop now
LG Velvet 5G LM-G900TM, US 5G/Global 4G LTE, 128GB, 6GB RAM, Aurora White - T-Mobile Unlocked (AT&T, Metro, Global) - 64GB SD Bundle
Shop now
LG V40 ThinQ 64GB GSM Unlocked (AT&T/T-Mobile) 5-Camera Smartphone w/ 6.4" QHD+ Display - Aurora Black (Renewed)
Shop now
LG Stylo 5+ Plus LM-Q720AM, 4G LTE, US Version, 32GB, 3GB RAM, Aurora Black - AT&T Unlocked (T-Mobile, Metro, Cricket)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | LG |
| Operating System (OS): | Symbian 9.2 |
| Dimensions: | 4.09 x 2.04 x 0.74 inchesMetric10.39 x 5.18 x 1.88 cmImperial |
| Weight: | 3.49 ouncesMetric98.94 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2.4 inchesMetric6.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 167 pixels per inchMetric65.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 266 MHz |
| Internal Memory: | 61,44 MB |
| SD Card Slot: | microSD |
Battery | |
| Battery type: | Li-Polymer |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 950 mAh |
| Stand-by Time: | 220 hours |
| Talk Time: | 3 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0, EDR |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.