LG KS365 is a low level cellphone, having a 2 megapixels back facing camera and a 2.4 inches display.
This phone isn't really a compact cellphone, taking into consideration it is 4 inches long and 2.01" wide,but it only contains a 2.4 inches display. The LG KS365 is a little thick compared to today's phones, with its 0.66" thickness. This cellphone is quite heavyweight for a device of this size, weighting 3.92 oz.
This cellphone only has a 2 MP back-facing camera.
LG equipped the LG KS365 with a interesting 2.4 inches screen, and a 320 x 240 (QVGA) resolution, giving this phone a good graphical experience. Its screen uses TFT yes technology, but it doesn't allow multi-touch gestures.
This cellphone has a poor 800 mAh Li-Ion battery, which is quite poor for a demanding phone like this. LG says this phone has a 5.5 hs talk time and a 440 hours stand by time.
This device offers 3G connectivity, supported by EDGE technologies. This cellphone uses a SIM card for GSM connection.
LG Gram 17Z90P Laptop 17" IPS Ultra-Lightweight, (2560 x 1600), Intel Evo 11th gen Core i7 , 16GB RAM, 1TB SSD, Upgradeable Windows 10 Home, Alexa Built-in, 2X USB-C, HDMI, USB-A - Black
Shop now
LG 27UN850-W Ultrafine UHD (3840 x 2160) IPS Display, VESA DisplayHDR 400, sRGB 99% Color, USB-C with 60W Power Delivery, 3-Side Virtually Borderless Design, Height/Pivot/Tilt Adjustable Stand
Shop now
LG Prime 2 (16GB) 5.45" FullVision HD+ Display, 3,000 mAh All Day Battery, 4G LTE GSM AT&T Unlocked for All GSM Carriers - LM-X320AA (16 GB)
Shop now
LG Gram 16Z90P Laptop 16" IPS Ultra-Lightweight, (2560 x 1600), Intel Evo 11th gen Core i7 , 16GB RAM, 1TB SSD, Upgradeable Windows 10 Home, Alexa Built-in, 2X USB-C, HDMI, USB-A - Silver
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | LG |
| Dimensions: | 4.00 x 2.01 x 0.66 inchesMetric10.16 x 5.11 x 1.68 cmImperial |
| Weight: | 3.92 ouncesMetric111.13 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2.4 inchesMetric6.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 167 pixels per inchMetric65.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Yes |
Hardware | |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 16 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 800 mAh |
| Stand-by Time: | 440 hours |
| Talk Time: | 5.5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0 |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.