LG Logos is a decently made Android phone, including a 4.7" screen, a great performance Quad-Core CPU clocking at 1200 megahertz, and 2 cameras, a 5 megapixels back facing camera and a 1 mega-pixels front-facing camera.
This cellphone is equipped with a good performance 1200 megahertz Quad-Core CPU. An interesting feature of this cellphone is its 8 GB quite large internal storage and an SD memory slot, enough to store a couple hundred apps without any trouble.
This device is just 0.39 inches thick, making its way into the thinnest devices podium. This phone is a very compact cellphone, considering it has a 4.7 inches display and it is only 5.21 inches long and 2.6 inches wide. LG has made a really good design job making this cellphone weight only 4.39 oz. Regarding its design materials, this phone is mostly created with Plastic .
The LG Logos has an awesome 720 x 1280 (HD) 4.7 inches display, providing this phone with a unique image quality.
This cellphone has two cameras, a 5 MP back side camera and a 1 megapixels front side camera. This phone also captures 1280x720 HD videos.
This phone provides wi-fi connectivity (although it can't be provided to other devices around, acting as a mobile hotspot). This phone uses a Micro SIM card for GSM services.
The LG Logos also includes a few nice characteristics such as Bluetooth (enables communication with other cellphones and accessories) and GPS (Global Positioning System), and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
The LG Logos counts with a high capacity 2100 mAh battery, which isn't very promising for a phone like this.
LG K92 5G (128GB, 6GB) 6.7" FHD+, Snapdragon 690, 64MP Quad Camera, US 5G / Global 4G LTE AT&T Unlocked (Cricket, Global/NOT for T-Mobile) LM-K920AM (64GB SD Bundle, Titan Gray)
Shop now
LG Velvet (5G) 128GB (6.8 inch) Display 48MP Triple Camera LM-G900TM GSM Unlocked Phone - Aurora Grey (Renewed)
Shop now
LG G7 ThinQ G710 64GB Unlocked GSM Phone w/Dual 16MP Camera's - New Platinum Gray (Renewed)
Shop now
LG V60 ThinQ 5G LM-V600AM 128GB GSM Unlocked 6.8" P-OLED DisplayTriple 64MP+13MP+0.3MP Camera Phone Classy Blue
Shop now
LG Velvet 5G G900UM 128GB AT&T GSM Unlocked Phone 6.8" - NO CDMA (Silver)
Shop now
LG Stylo 5+ Plus LM-Q720AM, 4G LTE, US Version, 32GB, 3GB RAM, Aurora Black - AT&T Unlocked (T-Mobile, Metro, Cricket)
Shop now
LG V20 64GB H910A Unlocked GSM 4G LTE Quad-Core Phone w/Dual Rear Camera (16MP+8MP) - Silver
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | LG |
| Operating System (OS): | Android 5.0 Lollipop |
| Dimensions: | 5.21 x 2.60 x 0.39 inchesMetric13.23 x 6.6 x 0.99 cmImperial |
| Weight: | 4.39 ouncesMetric124.45 gImperial |
| Materials: | Plastic |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 4.7 inchesMetric11.9 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 720 pixels (HD) |
| Pixel density: | 312 pixels per inchMetric122.83 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1200 MHz |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2100 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 1 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.1 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.