LG Motion 4G is a pretty good device, equipped with a great performance Dual-Core processor clocking at 1.2 gigahertz, a medium sized 3.5 inches capacitive display, and 2 cameras, a 5 MP back-facing camera and a 0.3 MP front facing camera.
Apparently LG decided not to care about this cellphone weight at all, leaving it live with a weight of 4.7 ounces. While this cellphone is quite slim it's not as slim as many other cellphones you can find, with a thickness of 0.45 inches.
LG equipped this phone with a good performance 1.2 gigahertz Dual-Core processor and 1 GB of RAM memory. The LG Motion 4G has a moderate 5 GB internal memory, which is adequate for the average user knowing that it also has an SD memory slot to store songs, photos and videos.
This cellphone has two cameras, a 5 mega-pixels back camera and a 0.3 megapixels front-facing camera. This cellphone can also film 1920x1080 Full HD videos. Additionally, the camera counts with flash.
This device has a interesting 3.5-inches screen with a 480 x 320 resolution, giving this cellphone a nice graphical experience. This screen uses TFT capacitive technology, and allows multi-touch gestures.
This phone offers wifi connection (which can be provided to other devices as a mobile hotspot), 4G LTE high performance connection type and 3G connection type, supported by EV-DO A technologies. The LG Motion 4G doesn't use a SIM card, because it doesn't support GSM networks and it works with CDMA networks.
This cellphone comes with a mid sized 1700 mAh Li-Ion replaceable battery providing the LG Motion 4G with a below average battery duration. LG says this phone has a 5.4 hs talk time and a 290 hours stand by time.
This cellphone also features a handful of nice characteristics as Bluetooth (enables communication with other devices and accessories) and GPS Localization, and a couple sensors likeProximity Sensor and Accelerometer.
No matter if you are looking for a cellphone for gaming or will use it as a social cellphone, you will definitely love this phone.
LG Q6 (US700) 32GB GSM Unlocked 4G LTE Android Smartphone w/ 13MP Camera and Face Recognition - Arctic Platinum
Shop now
LG V60 ThinQ 5G LM-V600AM 128GB GSM Unlocked 6.8" P-OLED DisplayTriple 64MP+13MP+0.3MP Camera Phone Classy Blue
Shop now
LG Stylo 5+ Plus LM-Q720AM, 4G LTE, US Version, 32GB, 3GB RAM, Aurora Black - AT&T Unlocked (T-Mobile, Metro, Cricket)
Shop now
LG Prime 2 (16GB) 5.45" FullVision HD+ Display, 3,000 mAh All Day Battery, 4G LTE GSM AT&T Unlocked for All GSM Carriers - LM-X320AA (16 GB)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | LG |
| Operating System (OS): | Android 4.0 |
| Product code: | MS770 |
| Dimensions: | 4.37 x 2.39 x 0.45 inchesMetric11.1 x 6.07 x 1.14 cmImperial |
| Weight: | 4.70 ouncesMetric133.24 gImperial |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 3.5 inchesMetric8.9 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 480 pixels |
| Pixel density: | 165 pixels per inchMetric64.96 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Dual-Core 1200 MHz |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 5 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1700 mAh |
| Stand-by Time: | 290 hours |
| Talk Time: | 5.4 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 1700/2100 (band 4) |
| CDMA Bands: | 800, 1700/2100, 1900 |
| Technologies: | LTE (4G), EV-DO A and CDMA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.