LG Neon II is a not very powerful cellphone, including a small 2.4-inches touch-screen and a 2 mega-pixels back camera.
This time, LG didn't care about the weight at all, releasing a 3.7 oz heavyweight product. The LG Neon II is quite thick compared to nowadays devices, being as thick as 0.6 inches. The LG Neon II isn't a very compact phone, given that it is 4.06 inches long and 1.96" wide,but it just packs a 2.4 inches screen.
LG packed this phone with a good level 2.4 inches display, and a 320 x 240 (QVGA) resolution, giving this cellphone a decent graphic quality. Its display uses TFT yes technology, but it doesn't allow multi-touch gestures.
This phone comes with a 81,92 MB internal memory, a low amount that may be adequate for basic users having that it also has an external memory card slot to store photos and videos and even some applications that allow external memory installation.
This cellphone has 3G fast connection type, supported by HSDPA, UMTS and EDGE technologies. This phone works with a SIM card for GSM services.
The LG Neon II only features a 2 megapixels back-facing camera. This cellphone also captures videos up to 320x240 (QVGA).
This phone counts with a 950 mAh small capacity Li-Ion replaceable battery that can keep it running for many hours, although you will need to charge it after some moderate use. LG reports a 4 hs talk time and a 264 hs stand by time for this phone.
LG V60 ThinQ 5G LM-V600AM 128GB GSM Unlocked 6.8" P-OLED DisplayTriple 64MP+13MP+0.3MP Camera Phone Classy Blue
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | LG |
| Product code: | GW370 |
| Dimensions: | 4.06 x 1.96 x 0.60 inchesMetric10.31 x 4.98 x 1.52 cmImperial |
| Weight: | 3.70 ouncesMetric104.89 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2.4 inchesMetric6.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 167 pixels per inchMetric65.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Yes |
Hardware | |
| Internal Memory: | 81,92 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 16 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 950 mAh |
| Stand-by Time: | 264 hours |
| Talk Time: | 4 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 320 x 240 (QVGA) |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 1900 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0, EDR |
| GPS: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.