LG Optimus Blaze is a good quality cellphone, coming with a very fast processing unit clocking at 1700 MHz, a 4.7" touch-screen and a 13 MP back-facing camera.
LG offers this device in two different color options: black and white. Whereas this phone is just 0" long, it's still able to fit a a 4.7" screen.
LG packed this cellphone with a incredible 4.7-inches display, and a 1280 x 768 resolution, which makes everything look brightful and colorful. This display uses Super IPS+ LCD capacitive technology, and is multi-touch enabled.
LG decided to power the LG Optimus Blaze using a Qualcomm Snapdragon S4 Pro chip, holding an extremely fast 1700 MHz processing unit with a great 2 GB RAM. To collaborate with graphic intensive apps and games, this cellphone also uses a 400 megahertz Adreno 320 GPU. A great feature of this phone is the 32 GB astonishing internal storage and even though it doesn't have an SD card slot, it it is more than enough to install hundreds of applications and even the heaviest games currently available without having to worry about running out of space.
The LG Optimus Blaze features WiFi connection (which it can provide to other devices as a mobile hotspot), LTE (4G) fast data connection and 3G data connection, using EV-DO A technologies. This phone doesn't use a SIM card, because it doesn't support GSM networks and it can work with CDMA networks.
This cellphone only has a 13 megapixels back facing camera. It can also film videos up to 1920x1080 (Full HD). This camera also has lots of great characteristics like flash, auto-focus, face detection shooting, fast burst mode, geo tagging and smile detection shooting.
The LG Optimus Blaze also comes with a couple useful features such as NFC (Near Field Communication), Bluetooth and GPS, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
No matter whether you are looking for a gaming cellphone or will use it as a social device, this phone is very appropiate for you.
LG Gram 16Z90P Laptop 16" IPS Ultra-Lightweight, (2560 x 1600), Intel Evo 11th gen Core i7 , 16GB RAM, 1TB SSD, Upgradeable Windows 10 Home, Alexa Built-in, 2X USB-C, HDMI, USB-A - Silver
Shop now
LG Gram 17Z90P Laptop 17" IPS Ultra-Lightweight, (2560 x 1600), Intel Evo 11th gen Core i7 , 16GB RAM, 1TB SSD, Upgradeable Windows 10 Home, Alexa Built-in, 2X USB-C, HDMI, USB-A - Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | LG |
| Operating System (OS): | Android 4.0.4 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black and White |
Display | |
| Screen Type: | Super IPS+ LCD (16M colors) |
| Size: | 4.7 inchesMetric11.9 cmImperial |
| Resolution: | 768 x 1280 pixels |
| Pixel density: | 318 pixels per inchMetric125.2 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon S4 Pro |
| Processor: | Krait (Single-Core 1700 MHz) |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 320 (400 MHz) |
| Internal Memory: | 32 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Removable: | Yes |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (Full HD) |
| Camera features: | Auto-Focus, Face Detection Shooting, Fast Burst Mode, Geo Tagging and Smile Detection Shooting |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 700 (band 13) |
| CDMA Bands: | 800, 1900 |
| Technologies: | LTE (4G), EV-DO A and CDMA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.