Micromax A70 is a modest phone, including a medium sized 3.2-inches touch-screen, a fast 600 MHz processing unit, and 2 cameras, a 5 MP back camera and a 0.3 MP front side camera.
This cellphone is equipped with a Qualcomm Snapdragon S1 MSM7227 system chip, which holds a fast processor clocking at 600 megahertz. To help with graphic calculations, it also has an Adreno 200 GPU running at 128 megahertz.
The Micromax A70 is a little bit thick for today's standards, with its 0.53" thickness. This cellphone isn't a compact phone, taking into account that it is 4.37" long and 2.28 inches wide,but it just packs a 3.2 inches screen. This phone feels much lighter than what one would think about a cellphone like this.
This cellphone is equipped with two cameras, a 5 MP back camera and a 0.3 MP front facing camera.
The Micromax A70 includes an average 480 x 320 3.2 inches display, which makes all pictures and videos look nice. Its display uses TFT capacitive technology, but it's not multi-touch.
This phone comes with a mid sized 1450 mAh Li-Ion removable battery that can keep it running for some hours, but you may need to charge it if you use it heavily. This phone has a reported talk time of 4 hours and a stand by time of 168 hours.
The Micromax A70 provides WiFi capability (but it can't be shared with other devices as a mobile hotspot) and 3G fast data connection, using HSDPA and EDGE technologies. This phone works with a SIM card for GSM carriers.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Micromax |
| Operating System (OS): | Android 2.2 |
| Dimensions: | 4.37 x 2.28 x 0.53 inchesMetric11.1 x 5.79 x 1.35 cmImperial |
| Weight: | 3.00 ouncesMetric85.05 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 3.2 inchesMetric8.1 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 480 pixels |
| Pixel density: | 180 pixels per inchMetric70.87 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon S1 MSM7227 |
| Processor: | ARM11 (Single-Core 600 MHz) |
| Graphics Processor: | Adreno 200 (128 MHz) |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1450 mAh |
| Stand-by Time: | 168 hours |
| Talk Time: | 4 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.