Micromax A73 is a quite basic Android phone, which features a 3.5 inches multi touch screen, a 2 mega-pixels back facing camera and a 0.3 megapixels front camera. We will get a better idea about this phone's features when we get into specific details.
This phone is only for sale in black color.
This cellphone counts with a 51,2 MB internal storage memory, which might be adequate for some users having that this cellphone also has an external memory card slot to store songs, photos and videos and even some applications that allow being installed in the external memory.
This phone is equipped with two cameras, a 2 MP back facing camera and a 0.3 MP front side camera. In addition, the camera features flash and geo tagging.
The Micromax A73 has an average 480 x 320 3.5-inches screen, which makes all pictures and movies look quite nice. This screen uses TFT capacitive technology, and allows multi-touch gestures.
The Micromax A73 has WiFi connection (which it can share with other devices around, as a mobile hotspot) and 3G fast data connection, over HSDPA, HSUPA and EDGE technologies. This phone uses two SIM cards so it is able to work with 2 different phone numbers or carriers in the same device.
This cellphone also features a handful of useful characteristics as Bluetooth, GPS Localization and Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This phone counts with a mid sized 1300 mAh Li-Ion battery that can keep it running for many hours, but you may need to charge it even after moderate use.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Micromax |
| Operating System (OS): | Android 2.3 |
| Dimensions: | 4.25 x 2.44 x 0.47 inchesMetric10.8 x 6.2 x 1.19 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 3.5 inchesMetric8.9 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 480 pixels |
| Pixel density: | 165 pixels per inchMetric64.96 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| RAM Memory: | 256 MB |
| Internal Memory: | 51,2 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1300 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Camera features: | Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.