Micromax A75 is a low-end device, which counts with a 3.8" multi touch display, a good processor clocking at 650 MHz, and two cameras, a 3 megapixels back camera and a 0.3 megapixels front side camera. That's everything we have to say? Not at all, it's only the tip of the iceberg.
It seems like Micromax didn't care about the weight in this 4.78 oz phone. Micromax onlymade the Micromax A75 in black color. The Micromax A75's thickness (0.43 inches) is a little bit far from nowadays standards, but it still feels quite comfortable in the hand.
This phone includes a good level 480 x 320 3.8" display, providing this phone with a regular graphic quality. This display uses TFT capacitive technology, and allows multi-touch for gestures like pinch and zoom.
This cellphone is equipped with a good 650 MHz CPU with as little as 256 MB RAM.
This phone features wifi capability (which it can provide to other devices acting as a wireless modem or router) and 3G fast connectivity, using HSDPA, HSUPA and EDGE technologies. This cellphone uses two SIM cards so it's able to work with two different carriers or phone lines in the same cellphone.
The Micromax A75 has two cameras, a 3 MP back-facing camera and a 0.3 megapixels front side camera. In addition, the camera includes some useful features: flash, digital image stabilization and geo tagging.
This cellphone counts with a mid capacity 1300 mAh Li-Ion replaceable battery that provides this cellphone a below average battery duration comparing with other similar devices. According to Micromax, this cellphone has a reported stand by time of 288 hours and a talk time of 5 hours.
This device also includes a couple nice characteristics such as Bluetooth (for communication with other bluetooth devices, computers, and accessories), GPS (Global Positioning System) and Radio, and a few sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Micromax |
| Operating System (OS): | Android 2.3 |
| Dimensions: | 4.72 x 2.50 x 0.43 inchesMetric11.99 x 6.35 x 1.09 cmImperial |
| Weight: | 4.78 ouncesMetric135.51 gImperial |
| Colors: | Black |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 3.8 inchesMetric9.7 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 480 pixels |
| Pixel density: | 152 pixels per inchMetric59.84 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 650 MHz |
| RAM Memory: | 256 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1300 mAh |
| Stand-by Time: | 288 hours |
| Talk Time: | 5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Camera features: | Digital Image Stabilization and Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0, EDR |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.