Micromax A78 is a low level phone, packing a 3.5-inches touch-screen, a quite powerful CPU clocking at 650 megahertz, and 2 cameras, a 3 MP back side camera and a 0.3 megapixels front-facing camera. We will get a better understanding of this cellphone's features when we get into more details.
The Micromax A78 is only available in color brown. This phone is thin and comfortable, even though it's not close to being one of the thinnest phones currently available, with a thickness of 0.43". The Micromax A78 is 4.72 inches long, but it's only able to hold a smaller 3.5" display.
This cellphone is powered by a fast processing unit speeding at 650 megahertz.
This phone has a low quality 3.5 inches display with a x resolution, making images look less detailed. Its display uses TFT capacitive technology, and is multi-touch enabled.
This cellphone includes WiFi capability (and it can share it with other devices around, as a mobile hotspot) and fast 3G connectivity, using HSDPA, HSUPA and EDGE technologies. This cellphone supports dual sim cards so it can to work with two different carriers or phone lines in the same phone.
This phone is equipped with two cameras, a 3 megapixels back camera and a 0.3 mega-pixels front camera. This cellphone also has flash.
The Micromax A78 uses a good 1300 mAh Li-Ion removable battery that provides this phone a poor battery life comparing with other similar phones. This cellphone has a reported 4 hs talk time and a 250 hs stand by time according to Micromax.
This device also comes with a few interesting features as Bluetooth (3.0) and GPS Geolocation, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Micromax |
| Operating System (OS): | Android 2.3 |
| Dimensions: | 4.72 x 2.50 x 0.43 inchesMetric11.99 x 6.35 x 1.09 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Brown |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 3.5 inchesMetric8.9 cmImperial |
| Pixel density: | 114 pixels per inchMetric44.88 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 650 MHz |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1300 mAh |
| Stand-by Time: | 250 hours |
| Talk Time: | 4 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.