Micromax A80 Superfone Infinity is an outdated device, which counts with a 800 MHz processor, a medium 3.8" multi touch display, and two cameras, a 5 mega-pixels back facing camera and a 0.3 mega-pixels front facing camera. Let's take a closer sight of what this phone can give us.
The Micromax A80 Superfone Infinity is quite thick compared to current phones, with a thickness of 0.53". Micromax made the Micromax A80 Superfone Infinityavailable just in black color.
Micromax decided to sell this phone with a fast processing unit speeding at 800 MHz and just 256 MB of RAM.
The Micromax A80 Superfone Infinity features two cameras, a 5 MP back facing camera and a 0.3 MP front-facing camera. In addition, the camera features flash.
Micromax packed this device with an average 3.8 inches display, and a x resolution, making everything look good. Its display uses TFT capacitive technology, and can detect multi touch gestures.
This phone offers Wi-Fi connection (although it can't be provided to other devices around, as a mobile hotspot). This device uses a SIM card for GSM networks.
This phone counts with a 2500 mAh big Li-Ion battery that provides this phone an incredible battery life. Micromax afirms this cellphone has a 7 hs talk time and a 288 hours stand by time.
The Micromax A80 Superfone Infinity also comes with a handful of useful characteristics like Bluetooth (3.0) and GPS Localization, and a few sensors likeLight Sensor and Accelerometer.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Micromax |
| Operating System (OS): | Android 2.3.4 |
| Dimensions: | 5.10 x 2.52 x 0.53 inchesMetric12.95 x 6.4 x 1.35 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 3.8 inchesMetric9.7 cmImperial |
| Pixel density: | 152 pixels per inchMetric59.84 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 800 MHz |
| RAM Memory: | 256 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2500 mAh |
| Stand-by Time: | 288 hours |
| Talk Time: | 7 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer and Light Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.