Micromax A85 is a low-end cellphone, coming with a 3.8 inches multi touch display, a good performance Dual-Core processing unit running at 1 gigahertz, and 2 cameras, a 5 megapixels back side camera and a 0.3 mega-pixels front camera.
Micromax justmade this phone in black color. This cellphone is quite thick for today's standards, being as thick as 0.54 inches.
Micromax decided to power this cellphone with a fast Dual-Core processor ticking at 1000 megahertz, packed into a NVIDIA Tegra 2 system chip. This cellphone has anice 8 GB internal storage and an SD card slot, which allows the user to install a couple hundred apps and games without running out of space.
This phone has a good looking 3.8-inches display with a 800 x 480 resolution, which makes everything look vivid. Its display uses TFT capacitive technology, and can detect multiple fingers at the same time.
This cellphone counts with Wi-Fi connection (and it can be provided to other devices acting as a mobile hotspot) and 3G fast internet connection, supported by HSDPA, HSUPA and EDGE technologies. This phone uses a SIM card for GSM services.
The Micromax A85 features two cameras, a 5 MP back side camera and a 0.3 MP front-facing camera.
This cellphone also features a couple of nice features as Bluetooth (enables communication with other cellphones, computers and accessories) and GPS Geolocation, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Gyroscope.
This cellphone counts with a good 1500 mAh Li-Ion replaceable battery providing this phone with a poor battery life. Micromax informs a stand by time of 250 hours and a talk time of 3.3 hours for this phone.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Micromax |
| Operating System (OS): | Android 2.2 |
| Dimensions: | 4.67 x 2.37 x 0.54 inchesMetric11.86 x 6.02 x 1.37 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 3.8 inchesMetric9.7 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 246 pixels per inchMetric96.85 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | NVIDIA Tegra 2 |
| Processor: | Dual-Core 1000 MHz |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Stand-by Time: | 250 hours |
| Talk Time: | 3.3 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.