Micromax Bharat 2 is a quite basic device, which counts with a fast 1.3 gigahertz Quad-Core CPU, a 4 inches screen, a 2 megapixels back side camera and a 0.3 mega-pixels front-facing camera.
This cellphone is a very compact phone, given that it has a 4" screen and it's only 0 inches long and 0" wide.
Micromax decided to build this cellphone using a Spreadtrum SC9832 system chip, packing a fast 1.3 gigahertz Quad-Core processing unit with 512 MB RAM memory. The Micromax Bharat 2 has a 4 GB internal memory, a passable quantity that should be having that it also has a slot for an external memory card .
Micromax equipped this cellphone with a nice 4" screen, and a 480 x 800 resolution, which makes it hard to distinguish the pixels in the screen.
The Micromax Bharat 2 features two cameras, a 2 megapixels back side camera and a 0.3 mega-pixels front facing camera. It also films videos in HD 1280x720.
The Micromax Bharat 2 has a medium capacity 1300 mAh Micro SIM non-removable battery providing this phone with a quite short battery duration. An important issue to take into account is that this phone's battery isn't replaceable so you won't be able to replace it when it begins to last shorter, having to buy a new cellphone to "solve it" or maybe take it to an expert who can disassemble the cellphone and change its battery.
This cellphone has Wi-Fi connection (although it can't share it with other devices around, acting as a mobile hotspot). This cellphone comes with 2 Micro SIM cards so it's able to use two different phone numbers.
This phone also includes a couple of cool features such as Bluetooth (provides communication with other cellphones and accessories), GPS and Radio, and a couple sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
Efa Slim Travel Basic MicroUSB Car & Wall Charing Kit Works with Micromax Bharat 2 at 1A5.5W Power!
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Micromax |
| Operating System (OS): | Android 6.0 Marshmallow |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
Display | |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 800 x 480 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Spreadtrum SC9832 |
| Processor: | ARM Cortex-A7, 32-bit, 28 nm (Quad-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Mali-400 MP2 |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Micro SIM |
| Removable: | No |
| Capacity: | 1300 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 1(2100) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.