Micromax Bharat 2 Plus is a fair quality Android cellphone, featuring an extremely powerful 1.3 gigahertz Quad-Core processing unit, a 4-inches screen, a 5 MP back-facing camera and a 2 MP front facing camera. We will get a better understanding of this cellphone's specs when we get into deeper details.
Micromax onlymade this phone in color 16 777 216. Even though this phone is thin and comfortable it's not even close to being one of the thinnest cellphones currently available, with a thickness of 0.43 inches. Micromax made a really good job making this cellphone as lightweight as 4.23 ounces.
Micromax equipped this cellphone with a good level 4 inches screen, and a 480 x 800 resolution, which makes all pictures and videos look colorful and brightful.
This cellphone is equipped with a great 1300 MHz Quad-Core processor, packed into the Spreadtrum SC9832 system chip and only 1 GB of RAM which is a bit disappointing for such a solid phone. A nice advantage of the Micromax Bharat 2 Plus is the 8 GB quite big internal storage memory and whereas it doesn't include a slot for SD memory cards, it is enough to store hundreds of games and apps, but it may not be enough if you are planning to install a couple of the heaviest games currently available or taking tons of pictures and videos.
The Micromax Bharat 2 Plus counts with Wi-Fi connection (but it can't share it with other devices acting as a wireless router). The Micromax Bharat 2 Plus has two Micro SIM cards so it's able to use two different carriers or phone numbers in the same device.
This phone is equipped with two cameras, a 5 megapixels back-facing camera and a 2 megapixels front facing camera. It can also film videos in 1280x720 (HD) at 30 fps.
The Micromax Bharat 2 Plus also features a few cool characteristics like Bluetooth (allows communication with other bluetooth devices, computers, and accessories), GPS Navigation and Radio, and a few sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
This phone packs a 1600 mAh medium Li - Ion non-removable battery providing this cellphone with a not very long battery life. An important issue to consider is that this cellphone's battery is not removable so you can't change it when it starts to have trouble holding its charge, making it necessary to replace the whole device.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Micromax |
| Operating System (OS): | Android 7.0 Nougat |
| Dimensions: | 4.92 x 2.50 x 0.43 inchesMetric12.5 x 6.35 x 1.09 cmImperial |
| Weight: | 4.23 ouncesMetric119.92 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 800 x 480 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Spreadtrum SC9832 |
| Processor: | ARM Cortex-A7, 32-bit (Quad-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Mali-400 MP2 |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | No |
| Capacity: | 1600 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (30 fps) (HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 3(1800), 5(850), 40(2300) |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 1(2100) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.