Micromax Bharat 3 is a mid level Android phone, including a 4.5-inches screen, a very powerful 1300 megahertz Quad-Core processing unit, a 5 MP back camera and a 5 MP front-facing camera.
This device is just 0 inches long and 0" wide, but it still manages to hold a 4.5 inches screen.
Micromax decided to equip this cellphone using a MediaTek MT6737M chip, backed up by a very fast 1.3 GHz Quad-Core processor with only 1 GB of RAM which is a little bit disappointing for such a great cellphone. A good aspect of this phone is its quite big 8 GB internal memory and a slot for SD memory cards, allowing you to install hundreds of games and apps without any problem.
Micromax equipped this cellphone with a good looking 4.5-inches screen, and a 480 x 854 resolution, which makes everything look very nice.
This device features two cameras, a 5 megapixels back facing camera and a 5 megapixels front camera. It can also film videos up to 1280x720 (HD).
This phone has a mid capacity 2000 mAh non-replaceable battery that can keep it running for many hours, although you will find yourself looking for a place to charge it even after moderate use. A key issue to take into consideration is that the Micromax Bharat 3's battery is non-removable so you can't buy a new battery when it begins to last shorter, making it necessary to change the whole cellphone or hopefully take it to someone who can open it and change the battery.
This cellphone includes wifi capability (although it can't share it with other devices as a mobile mobile hotspot). This device doesn't use a SIM card, because it doesn't support GSM services.
This phone also comes with a few nice characteristics such as Bluetooth (Yes ), GPS (Global Positioning System) and FM Radio, and a few sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Micromax |
| Operating System (OS): | Android 7.0 Nougat |
| Weight: | 4.59 ouncesMetric130.12 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 4.5 inchesMetric11.4 cmImperial |
| Resolution: | 854 x 480 pixels |
| Pixel density: | 218 pixels per inchMetric85.83 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6737M |
| Processor: | ARM Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Quad-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Mali-T720 MP2 |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 2000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.