Micromax Bharat 4 is a not so powerful Android cellphone, having a great 1.3 gigahertz Quad-Core CPU, a comfortable 5 inches screen, a 5 megapixels back-facing camera and a 5 megapixels front side camera.
This cellphone is powered by a MediaTek MT6737 chip, including an exceptional 1300 megahertz Quad-Core processor and only 1 GB of RAM memory which is a little disappointing for such a good cellphone. A nice feature of this phone is its quite big 8 GB internal storage and though it doesn't include an external memory card slot, it is enough to install a couple hundred applications and games, although it might not be suitable if you are fan of the largest games available nowadays or taking tons of photos and videos.
The Micromax Bharat 4 is a compact phone, taking into consideration it presents a 5" screen and it is only 5.69 inches long. This device is incredibly slim, with a thickness of just 0.35 inches. This phone is for sale in 16 777 216 color. The Micromax Bharat 4 is much lighter than what one would think about a phone of this size.
The Micromax Bharat 4 has two cameras, a 5 MP back side camera and a 5 MP front-facing camera. It can also capture videos in 1280x720 (HD).
This device includes a good looking 5 inches display with a 720 x 1280 (HD) resolution, making everything look great.
This phone provides wi-fi capability (although it can't provide it to other devices around, as a mobile mobile hotspot). This phone doesn't use a sim card, because it's not a GSM phone.
This cellphone counts with a 2500 mAh inmense non-removable battery that can keep it running for several hours without having to charge it. An issue to take into consideration is that this cellphone's battery is not removable so you can't buy a new battery when it begins to have trouble holding its charge, while with such a great capacity you will probably replace this device before it becomes a real problem.
This cellphone also features a couple of interesting characteristics as Bluetooth (Yes ), GPS (Global Positioning System) and Radio, and some sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Micromax |
| Operating System (OS): | Android 7.0 Nougat |
| Dimensions: | 5.69 x 2.89 x 0.35 inchesMetric14.45 x 7.34 x 0.89 cmImperial |
| Weight: | 5.29 ouncesMetric149.97 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 720 pixels (HD) |
| Pixel density: | 294 pixels per inchMetric115.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6737 |
| Processor: | ARM Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Quad-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Mali-T720 MP2 |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 2500 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.