Micromax Bharat 4 Diwali Edition is a mid-end Android phone, packing a comfortable 5-inches display, a 5 megapixels back-facing camera and a Quad-Core CPU clocking at 1300 MHz. That's all? Not at all, it's only the tip of the iceberg.
Micromax decided to design this cellphone using an extremely fast Quad-Core processor running at 1.3 gigahertz with only 1 GB RAM memory which is a little bit low for such a great cellphone. A nice point of this phone is the 8 GB quite big internal storage and an SD extension slot, allowing the user to store a couple hundred apps and games without worrying about space.
While this cellphone only has 0" long and 0" wide, it is still able to fit a a 5 inches screen. This phone is for sale in color 16 777 216.
This phone only has a 5 MP back facing camera. It can also film Full HD 1920x1080 videos at 30 fps.
The Micromax Bharat 4 Diwali Edition has a very good 480 x 960 5-inches display, providing this cellphone with a very nice image quality.
This cellphone packs a 2000 mAh medium capacity Li - Polymer non-removable battery that provides this phone a quite short battery duration. A possible problem to consider is that this phone's battery is not removable so you won't be able to replace it when it begins to last shorter, having to replace the whole device.
The Micromax Bharat 4 Diwali Edition provides Wi-Fi capability (which can be provided to other devices around, acting as a mobile hotspot), LTE 4G high performance connection type and also HSPA+ internet connection, which is a lower speed 4G variation and 3G fast internet connection, over HSDPA and HSUPA technologies. This phone supports dual SIM cards so it is able to work with 2 different phone numbers at the same time.
The Micromax Bharat 4 Diwali Edition also features a couple nice characteristics as Bluetooth (enables communication with other cellphones, computers and accessories), GPS Localization and FM Radio, and a couple sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
Micromax also sells this device with Charger, USB Cable, Headset, User Guide and Battery .
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Micromax |
| Operating System (OS): | Android 8.1 Oreo |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Accessories: | Battery , Charger, Headset, USB Cable, User Guide |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 960 x 480 pixels |
| Pixel density: | 215 pixels per inchMetric84.65 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1300 MHz |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Mali-T720 MP1 |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Polymer |
| Removable: | No |
| Capacity: | 2000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 3(1800), 40(2300) |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.